Як уникнути обману на газових автомобільних заправках

Водіям потрібно бути пильними

На будь-якій автозаправній станції вас можуть спробувати обдурити. Якщо мова йде про заправку автомобіля газом, то тут існують свої нюанси, пише gbo-sto.kiev.ua.

Що таке тарування і як це працює

Майже на всіх газових колонках стоїть механічний лічильник-витратомір, який вимірює кількість викачаного з ємності газу. А цифри на табло виводяться іншим лічильником – електронним. Між ними є зв’язок, але не прямий. Тобто можна легко покрутити потрібні важелі і закачані в ваш балон 0,7 літра будуть показані як цілий літр. І на око цю різницю визначити практично неможливо, але є метод непрямої оцінки, який спрацьовує досить часто.
Найкраще робити так: приїжджати на заправку з абсолютно порожнім або близькими до того балоном. Тоді можна хоча б приблизно оцінити, наскільки сильно відхиляються показники лічильника. Просимо залити до повного, і дивимося на лічильник. У 43-літровий балон можна залити не більше 37 літрів, або близько 85%. Тарований лічильник може показати нам цифру 38 або 39 – це цілком нормально, точніше вкладається в рамки середньостатистичного злодійства. Тому на таке звертати увагу сенсу немає. А ось якщо цифри наближаються до 41 і вище – треба бити на сполох. Адже вам в балон заллють ті ж 37 літрів, а платити змусять за 41.

Використання метану або газована вода

Тиск в балоні залежить від щільності речовини в ньому, але не від його типу. Якщо в газі багато повітряних бульбашок – лічильник буде показувати повний балон, але енергетичний ефект від такої суміші виявиться куди нижче. Пропан-бутан, яким зазвичай заправляють авто, володіє рідкісними і великими бульбашками повітря. А якщо впорснути в нього метан, суміш стає схожою на газовану воду – в ній з’являється багато дрібних бульбашок. Зрозуміло, що в якості палива вона на порядок гірше, ніж чистий газ, і проїхати на такій суміші ви зможете приблизно на 30% менше.
У холодну пору року пропан-бутанова суміш стискається, через що тиск в ємності з газом трохи падає. Якщо ж воно стабільно тримається на рівні 11 атмосфер або вище круглий рік – це повинно вас насторожити. Такий ефект дає та сама “газована вода”, але триває він недовго – годину-півтори, тому можна почекати і заправитися більш-менш нормальним газом. А якщо неподалік від газової колонки ви помітите балони з маркуванням “метан” – це точно має вас насторожити.

Модифікований паровідділювач

Досвідчені водії нерідко роблять так: просять заправити балон до повного, але при цьому не сидять в машині, а стоять поруч з колонкою і уважно дивляться на табло. На нормальній колонці газ закачується з рівномірною швидкістю, а коли обсяг заповнений – закачування припиняється автоматично. Але якщо вони бачать, що швидкість закачування починає сповільнюватися, а насос все не зупиняється – перехоплюють руку заправника і не дають йому вимкнути насос. І коли на табло підуть цифри 45-48, при тому, що балон розрахований всього на 43 літри – сміливо піднімають скандал, мотивуючи це тим, що колонка несправна.

Закачати в балон більше, ніж в нього поміщається, не можна – автоматика не дозволить. Але можна переставити паровідділювач після витратоміра. У підсумку виходить, що враховується прокачаний обсяг газо-парової суміші, а в балон до вас надходить безпосередньо сам газ, природно, в куди меншій кількості. І коли балон повністю заповнений, вся суміш чеерз паровідділювач починає перекачуватися назад в колонку, але на табло це виглядає як закачування газу в ваш балон. Тобто небезпеки вибуху немає, а ось можливість спіймати шахрая на гарячому є – адже колонка незаконно модифікована.

Аргументи, які стануть в нагоді вам в суперечці з заправниками

У переважній більшості маніпуляції з газовою колонкою – справа рук заправників або тих, хто управляє цим об’єктом. Господарі газо-заправних станцій досить рідко йдуть на такий обман – у них інші методи заробітку. Тому власник цілком може стати на ваш бік і все закінчиться компромісом. Не соромтеся погрожувати і скандалити – часом без цього ніяк не обійтися. А також не забувайте використовувати описані в цей статті терміни – це справить необхідне враження. Коли почнеться розмова з використанням розумних слів і термінів, сміливо пропускайте більшість інформації повз вуха.

Для вас важливо тільки те, що газ займає певний обсяг, який ви і купуєте. А щоб те ж саме кількість газу стало займати менше місця, його треба стиснути, але тиск в колонці і клапанах для цього просто недостатньо. Тобто, якщо вам продали 5 літрів газу замість 6, це означає, що вас обдурили на цілий літр. І не важливо, скільки він важить – ви купуєте газ в літрах, а не в кілограмах.


Не пропустіть