Без них, як без рук: бульдозери й екскаватори

Ледь з’явившись, людина почала перетворювати світ. І відразу ж зробив спроби завдання перетворення собі полегшити, почавши винаходити лопату, а потім і механізми, схожі на екскаватор. За чутками, перший землерийну техніку використовували вже в стародавньому Єгипті. Бульдозери з’явилися значно пізніше – на початку 20-го століття, і перший проект був названий «Катерпіллер» – гусеничний трактор. Цікаво, що відвал у вигляді лопати придумали задовго до винаходу самого бульдозера, а потім лише з’єднали їх в єдиний організм. Для вивезення сипучих вантажів використовувалися самоскиди, які з’явилися значно раніше. Ще багато років після винаходу будівельна техніка була занадто незграбною і громіздкою для використання на тісних міських вулицях. У тридцяті роки минулого століття 98% будівельних робіт виконували вручну – шанцевим інструментом. Міста розвивалися, ускладнювалася сфера інженерних комунікацій, і в 60-ті роки вже минулого століття настала ера нової будівельної техніки.

На шасі трактора «Білорусь» поставили навісний екскаватор і бульдозерний відвал. Вийшло те саме, що сьогодні називається «екскаватор-бульдозер» і має безліч різних модифікацій: вітчизняних і зарубіжних. Без цих невибагливих помічників сьогодні не можна уявити, скажімо, риття траншей і котлованів, навантаження сипучих матеріалів у самоскиди, прокладку комунікацій і т.д. Незамінні вони при розчищенні від снігу вулиць і автотрас. За останні п’ять років з’явилося багато нових марок і моделей екскаваторів-бульдозерів, серед яких можна знайти потужні машини з великою вантажопідйомністю, так і мініатюрний механізм, керуючи яким, приємно розчищати від снігу стоянку або викопати погріб. До важливих характеристик бульдозерів-екскаваторів відноситься економічний витрата палива, простота управління, висока прохідність, а ще – можливість ремонтувати агрегат прямо на робочому місці.

На деяких моделях таких машин можна встановлювати 22 швидкозмінних робочих органу, наприклад, крановую підвіску, ківш підвищеної ємності, вила або зворотну лопату. Надійні, компактні, маневрені, багатофункціональні бульдозери-екскаватори ще багато десятиліть будуть незамінні в нашій різноманітної дійсності. Сьогодні технічна революція продовжує наступальний рух. Фронтальний навантажувач на будівельних і складських майданчиках з’явився всього кілька десятиліть тому. Він поєднав у собі функції невеликого ковшового екскаватора і машини для перевезення матеріалів. У ряді моделей можна користуватися змінним обладнанням, в яке входять, наприклад, вилочні захвати, різаки для асфальту, фрези для дорожніх робіт. Водій-оператор може, наприклад, сам викопати яму, завантажити грунт в самоскид і за допомогою прибиральника-мітли привести робоче місце в порядок. Навантажувачі, оснащені буром або бетонозмішувачів, а то й газонокосаркою, сьогодні незамінні у великих складських приміщеннях, на будівельному майданчику, прокладці доріг або для зміни рельєфу місцевості. Одним словом, не можна переоцінити значення цього транспорту-механізму в сучасному виробництві, та й в цілому – в реальному житті багатьох людей.


Не пропустіть