ЛуАЗ-969: сiльський джип рoдoм із Вoлинi

Історія життя сверхпрохідного радянського позашляховика.

«Маленький танк», «Місяцехід», «Тушканчик» – яких тільки прізвиськ не давали легендарному радянському позашляховику ЛуАЗ-969 «Волинь». Його неймовірна прохідність була визнана навіть за межами країни, що не так вже і типово для автомобілів родом з СРСР. На Міжнародному автосалоні в Туріні ЛуАЗ-969М увійшов до десятки кращих позашляховиків Європи.

Еволюціонувавши від простої моторизированной візки для збору поранених на полі бою до незамінного в сільських умовах всюдихода, цей маленький джип химерної форми встиг здобути як відданих фанатів, так і тих, хто не переносить його на дух, але мало кого залишив байдужими.

ЛуАЗ-969 відомий своєю абсолютно неперевершеною прохідністю і настільки ж неперевершеною мізерністю салону. І в цьому немає нічого дивного, адже початкове призначення цього автомобіля було стовідсотково військовим.
На початку 1950-х в період Корейської війни Луцький автомобілебудівний завод на замовлення Міноборони розробив транспортер переднього краю – ТПК. Це була моторизированная візок підвищеної прохідності не більше півметра у висоту, з повним приводом і лебідкою, яку передбачалося викидати з парашутом з літака. Але, мабуть, головною особливістю була його здатність пересуватися по воді.

Незабаром радянські інженери здогадалися, що військову техніку можна пристосувати для потреб села, і таким чином на базі ТПК через десятиліття народилася «Волинь» – перший радянський автомобіль підвищеної прохідності.

Перші цивільні зразки можна без натяжки назвати сільським джипом – про пересування по воді довелося забути, водія і пасажирів розмістили як в звичайному автомобілі, до брезентовому верху додали підпряжні брезентові боковини. ЛуАЗ-969В став першим серійним автомобілем з приводом на передню вісь.

Літера «В» у назві якраз позначала переднеприводную модифікацію. Справа в тому, що до старту серійного виробництва модель не встигли забезпечити редуктором заднього моста, саме тому у виробництво вона вирушила з переднім приводом. Ця історія тривала до початку 1970-х, коли ЛуАЗ, нарешті, знайшов повний привід.

Те, що на бездоріжжі ЛуАЗ може «уделать» кого завгодно – хоч «Ниву», хоч «Hummer», – чиста правда. Двигун, коробка передач, головна передача і карданний вал компактно розташовані в кузові з інтегрованою лонжеронной рамою, причому всі вузли фактично знаходяться в єдиному герметичному корпусі. Незалежна торсіонна підвіска на поздовжніх важелях спереду і ззаду відрізняється величезними ходами, а 13-дюймові шини – дуже потужними грунтозацепами. Це без перебільшення «маленький танк з мотором від« Запорожця ».

Проте проблем у машини вистачало. Мотор від «Запорожця» одночасно і давав переваги, будучи спереду, і був свого роду бичем через свою маломощности. Автомобіль намагалися модернізувати спершу в 1975-му, коли на «Волині» з’явився мотор в 40 кінських сил (модель стала називатися ЛуАЗ-969А), а потім у 1979-му, коли на дверях з’явилися (увага!) Замки, в салоні – сидіння від «Жигулів», зовні кузов став менш незграбним. Модель 969М стала виглядати по-іншому.

На початку 90-х – приблизно тоді, коли двигун від «Запорожця» змінився двигуном від «Таврії» – ЛуАЗ-969 став ЛуАЗом-1302 через зміну індексів в СРСР. Новий двигун вже мав рідинне охолодження, 4 циліндра і 53 кінські сили. «Волинь» тепер витрачала 7,7 літрів на 100 кілометрів (на відміну від попередніх офіційних 10) і розвивала максимальну швидкість до 100 кілометрів на годину (до цього було 85). Приблизно через рік після запуску нової моделі Україна вийшла зі складу СРСР і контакти ЛуАЗу з Росією припинилися.

Не до кінця зрозуміло, коли саме ЛуАЗ-969 став називатися «Волинню», але ім’я це протрималося довго, починаючи з моделі 1967 року і аж до початку 1990-х. Правда, в народі цей позашляховик отримав ще чимало назв, наприклад, «Фантомас» – за комедійно-злочинницьку зовнішність, «БМВ», що розшифровувалося як «Бойова Машина Волині», «Тушканчик» – за здатність «стрибати» по будь-якій місцевості і багато інших.

Протягом 1990-2000-х було кілька спроб «апгрейду» моделей, але нічого путнього з цього не вийшло. У середині 2000-х Луцький автомобілебудівний завод остаточно припинив виробництво автомобілів, чим поставив крапку в історії з жвавим радянським «тушканчиків».

148


Не пропустіть