Суд став на бік водія, який збив людину: важливі деталі

Верховний Суд роз’яснив, що виключається кримінальна відповідальність водія, який порушив ПДР вимушено, через створення аварійної ситуації іншим учасником дорожнього руху.

Суть справи: водія обвинувачували у порушенні ПДР, яке спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, на підставі ч. 1 ст. 286 Кримінального кодексу.

Місцевий і апеляційний суди визнали водія невинуватим за недоведеністю в його діянні складу злочину.

На основі досліджених доказів суди зазначили, що зіткнення, яке спричинило потерпілому тілесні ушкодження, сталося після недозволеного маневру іншого водія, що виключає в діях обвинуваченого порушення ПДР, оскільки аварійна ситуація спричинена не його діями, а іншим водієм.

Саме по собі не уникнення зіткнення не може бути поставлено йому у провину, оскільки його дії були вимушеними і не перебували у прямому причинному зв’язку із суспільно небезпечними наслідками, що настали.

Колегія суддів Кримінального суду ВС погодилась із таким висновком.

У випадку виникнення ДТП за участю декількох водіїв наявність чи відсутність в їх діях складу злочину, передбаченого ст. 286 КК, потребує встановлення причинного зв’язку між діянням (порушенням ПДР) кожного з них та наслідками, що настали, дослідження характеру та черговості порушень, які вчинив кожен із водіїв, того, хто з них створив небезпечну дорожню обстановку (аварійну ситуацію), тобто з’ясування ступеня участі (внеску) кожного з них у спричиненні злочинного наслідку.

Верховий Суд зазначив, що причинний зв’язок в автотранспортних злочинах відрізняється тим, що він встановлюється не між діями водія та наслідками, що настали, а між порушеннями ПДР й відповідними наслідками.

При цьому виключається кримінальна відповідальність особи, яка порушила ПДР вимушено, через створення аварійної ситуації іншою особою, яка була учасником дорожнього руху.

Джерело ЛІГА.Закон

Не пропустіть