Право власності на автомобіль: юристи звернули увагу на важливу деталь

Право власності на транспортний засіб виникає з моменту його державної реєстрації, а не з моменту передачі автомобіля за договором купівлі-продажу.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 30 жовтня 2019 року по справі № 683/2694/16-ц, передає ЛІГА.Закон.

Позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Інтеравто Ст”, публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк”.

Позов мотивовано тим, що він у 2012 році придбав за 56 тис. грн. у ТОВ автомобіль, про що було укладено договір купівлі-продажу. На виконання цього договору йому було передано свідоцтво про реєстрацію ТЗ та довіреність на володіння, розпорядження, користування указаним автомобілем. У силу важких життєвих обставин та дійсності довіреності до 2017 року він не знімав та не ставив автомобіль на облік, не переоформив на себе право власності на нього.

У серпні 2016 року він дізнався, що цей автомобіль перебуває у розшуку та під арештом, у зв’язку з виконанням судового рішення про стягнення заборгованості з ТОВ на користь ПАТ. За таких обставин, він вважав, що його права, як власника автомобіля, є порушеними, тому просив суд визнати за ним право власності на спірний автомобіль та зняти з нього арешт.

Рішенням місцевого суду, залишеним без задоволенням ухвалою апеляційного суду, позивачу у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі, поданій у червні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, представник позивача, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просив скасувати указані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій безпідставно не прийняті до уваги його доводи про те, що у нього виникло право власності з моменту передачі автомобіля за договором купівлі-продажу автомобіля, а не з моменту його державної реєстрації.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу не задовольнив, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 328, ч. 4 ст. 334 ЦК право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабміну № 1388 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено обов’язок власників ТЗ та осіб, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представників, зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбання, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Отже, правильним є висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що спірний автомобіль у власність позивача не переходив, оскільки така передача не була оформлена у встановленому законом порядку.

При цьому суди правильно послались на те, що сам по собі договір купівлі-продажу від 12 липня 2012 року вчинений у простій письмовій формі, без реального зняття з реєстрації, перереєстрації ТЗ у вищезазначеному порядку не породжує правових наслідків у вигляді переходу права власності від продавця до покупця.

Також правильними є посилання судів на те, що для державної реєстрації ТЗ, які перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах державтоінспекції, крім документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію ТЗ на пластиковій основі, з відміткою підрозділу державтоінспекції про зняття ТЗ з обліку.


Не пропустіть