Пропорції між цінами на пальне і доходами населення в Україні і ЄС

0

На українські АЗС не впливають коливання вартості нафти, пише segodnya.ua.

Ціни на бензин і дизельне паливо в Європі – річ вельми передбачувана. І поводяться вони за цілком зрозумілою логікою – вартість сировини – нафти – підвищується, паливо слідом за ним. Те ж саме відбувається, якщо “чорне золото дешевшає, пише CarDiagram.

Відстежити цю залежність дуже просто. Наприклад, у липні 2013 року, коли ціни на нафту були на піку, літр бензину А-95 в Німеччині коштував 1,6 євро. До січня 2016-го при низькій вартості сировини ціна “дев’яносто п’ятого” на німецьких заправках впала до 1,26 євро за літр.

В Україні цей закон не працює. Незважаючи на обвал цін на нафту, ціни на паливо невблаганно повзуть вгору. За той же період – з липня 2013-го по січень 2016-го – бензин у нашій країні в середньому подорожчав майже вдвічі — з 11 до 19 гривень за літр.

Через що так відбувається, ми детально розповідали у статті про те, чому в Україні дорогий бензин. А зараз давайте розберемося, де більше платять за бензин і дизельне паливо – в Європі чи у нас.

Абсолютні цифри

Насамперед, давайте подивимося на абсолютні цифри. З цієї точки зору нам начебто навіть і пощастило. Паливо, як бензин, так і ДТ, коштують в Україні істотно дешевше, ніж в країнах Європейського Союзу.

Наприклад, у січні 2016 року в середньому по Україні А-95 коштував близько 19 грн за літр. Це 0,63 євро/літр (за курсом на 01.03.2016). Такої низької ціни немає в жодній країні Європейського Союзу.

У січні 2016-го найдешевший бензин А-95 в ЄС продавався в Естонії. І коштував він на 36 центів дорожче, ніж в Україні – 0,99 євро за літр.

Ціни на паливо в Європі та Україні (Ціни вказані в євро за літр)

2_17

Прив’язка до зарплати

Але картина виглядає зовсім по-іншому, якщо ми подивимося, яку частку літр палива займає в середній зарплаті українця і європейця.

За даними Державного комітету статистики України, у грудні 2015 року середня зарплата по країні склала 5 230 грн. Це приблизно 175 євро (за курсом на 01.03.2016). Виходить, що середньостатистичний українець може купити на одну зарплату десь 277 літрів бензину А-95.

А тепер подивимося, що ж можуть собі дозволити в Європі. Наприклад, у тій же Німеччині середня місячна зарплата – 2 183 євро. А це означає, що за одну получку німець може купити більше ніж 1 732 літра того ж А-95. Тобто у 6 разів більше, ніж українець.

Так що з точки зору співвідношення доходів і цін на заправках, паливо в Україні обходиться набагато дорожче, ніж у Європі.

Скільки літрів А-95 можна купити на одну зарплату (Дані вказані виходячи із середніх зарплат і середніх цін на паливо)

1_43


Не пропустіть