Яких прав немає у поліції, які мала ДАІ?

0

Закон «Про національну поліції» набуде чинності вже в найближчі дні. Разом з тим у ньому є багато недоробок, які не нададуть патрульним поліцейським такі ж права по відношенню до водіїв, які поки ще є в працівників ДАІ.
Закон «Про національну поліцію», який набирає чинності 7 листопада 2015, далеко недосконалий. Так вважає відомий правозахисник і автор книги «100 аргументів проти штрафів ДАІ» Володимир Караваєв. За його словами, даний документ не надає працівникам патрульної поліції таких же прав по відношенню до учасників дорожнього руху, які на сьогодні є у ДАІ.

Зокрема, патрульний поліцейський може зупиняти автомобіль, але у свою чергу водій має право не зупинятися. Справа в тому, що в ПДД сказано, що водій зобов’язаний зупинитися на вимогу співробітника міліції, а з 7 листопада не буде міліції та ДАІ. Втім, якщо в ПДД з’явиться слово «поліція», дана вимога прийме необхідні правові рамки.

За твердженням Володимира Караваєва, працівники поліції не зможуть відправляти автомобілі на штрафмайданчики, оскільки згідно із законодавством це вправі робити державний орган влади, що забезпечує безпеку дорожнього руху (таким поки є ДАІ, припиняє свою діяльність з 7 листопада). При цьому за національною поліцією закріплена дещо інша функція – «контролю за безпекою».

На думку правозахисника, поліцейський не зможе вимірювати швидкість і вміст алкоголю в крові. До речі, швидкість поліцейські нині і так не контролюють, а ось вміст алкоголю в крові водіїв перевіряють. Хоча в законі про поліцію сказано, що, коли поліцейський застосовує технічні засоби, він зобов’язаний послатися на нормативно-правові акти, які дають йому таке право. У ДАІ існував наказ №33. У поліції такого наказу немає. У зв’язку з цим законність застосування поліцейськими алкотестерів відверто викликає сумніву.

Більше того, Володимир Караваєв стверджує, навіть якщо швидкість або рівень алкоголю поліцейські виміряли. Те раніше співробітники ДАІ заносили ці дані в адмінпротокол, як доказ провини водія. У законі «Про національну поліціу» сказано, що техзасоби застосовуються як превентивна міра. Тобто, – поліцейський випередив подальше правопорушення, і все. Тобто, немає підстав, на яких він може складати протокол, де почне вказувати показання вимірювача швидкості або алкотестера.

Ще один спірний нюанс – огляд автомобіля. У законі «Про національної поліції» прописано, що поліцейський може скоїти поверхневий огляд і на його вимогу «обличчя» має дати йому, можливо, здійснити цю дію. Тобто, «обличчя» має відкрити двері і багажник. Якщо ж поліцейському дають право на щось, то комусь повинні поставити відповідний обов’язок. У даному випадку – очевидно, що це повинен бути водій, а в законі зазначено якесь «обличчя». Тобто, водій має право оспорити у поліцейського, що ж насправді передбачає цей термін.

Втім, Володимир Караваєв зазначає, що подібна оцінка правових повноважень співробітників поліції об’єктивна тільки на сьогодні – адже до 7 листопада законодавство може змінитися. А може й ні…


Не пропустіть