Мобілізація автомобілів: до чого готуватись водіям?

0

Керівникам підприємств слід звернути увагу на те, що законодавством передбачена можливість тимчасового і безкоштовного вилучення транспортних засобів для цілей Збройних Сил України, пише automotoclub.info.

Так, відповідно до статті 6 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” під час мобілізації може здійснюватися так звана військово-транспортна службу. Вона полягає у можливості безкоштовного вилучення для потреб ЗСУ транспортних засобів, що належать підприємствам усіх форм власності, з наступним їх поверненням після демобілізації. Як правило, в рамках військово-транспортної повинності вилучається великогабаритний, будівельний і вантажний транспорт.

Таким чином, українські підприємства можуть зіткнутися з необхідністю передачі власного майна для потреб армії без отримання належних гарантій і компенсацій.

Хто приймає рішення про вилучення транспортного засобу?

Потреба вилучення транспорту підприємств для військових потреб визначається в Мобілізаційному плані України — документі, який складається Міністерством оборони України на підставі запитів всіх військових комісаріатів країни (із зазначенням типів і марок таких транспортних засобів). Інформація, що міститься в Мобілізаційному плані, є державною таємницею, тому ознайомитися з нею в публічних джерелах неможливо.

Згідно з Положенням про військово-транспортну повинність після оголошення мобілізації Мобілізаційний план передається в місцеві державні адміністрації (МДА), які безпосередньо приймають розпорядження про вилучення відповідних транспортних засобів у конкретних підприємств. І вже на підставі цих розпоряджень військкомати вручають керівникам підприємств наряди на вилучення транспортних засобів.

На практиці найбільші проблеми виникають з підготовкою військкоматом відповідних документів для вилучення транспортних засобів. Наприклад, наряд може бути не підписаний військовим комісаром або не містити печатки військкомату. До того ж, наряд може бути оформлений без відповідного розпорядження МДА про вилучення. У таких випадках, після демобілізації можуть виникнути проблеми з поверненням транспортного засобу, переданого за такими документами.

Як правильно передати транспортний засіб?

Слід звернути увагу, що згідно з Положенням про військово-транспортну повинність доставка та передача транспортних засобів військовим частинам здійснюється за рахунок самого підприємства. При цьому, підприємство також зобов’язане передати реєстраційні документи на транспорт.

Вилучення транспортного засобу підтверджується актом прийому-передачі, у якому обов’язково потрібно вказати відомості про власника, технічному стані, залишковою (балансовою) вартості майна, а також інші дані, які допоможуть ідентифікувати транспорт. Крім того, акт приймання-передачі обов’язково повинен бути підписаний не тільки власником транспортного засобу, але і командиром (начальником) військової частини, якій вона передається, і скріплений печаткою військової частини.

Правильне складання акта прийому-передачі дозволить у разі пошкодження транспортного засобу, його знищення або у разі втрати реєстраційних документів визначити його власника і вимагати відшкодування збитків. В іншому випадку, відомі ситуації, коли транспорт був пошкоджений, а складені акти прийому-передачі не дозволили їх власнику ефективно захистити свої права. Оптимальним виходом з цієї ситуації для підприємства буде залучення юридичного радника, який допоможе відобразити всі необхідні реквізити акту прийому-передачі і проконтролює його оформлення.

Не зайвим при складанні акта прийому-передачі буде також проведення незалежної оцінки транспортного засобу. В такому випадку, підприємство зможе бути впевненим, що вартість його майна не буде занижена.

Що важливо знати?
Згідно зі статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення законодавства у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації передбачена відповідальність у вигляді штрафу, розмір якого для керівника підприємства варіюється від 510 грн. до 1700 грн., а в разі повторного порушення — від 1700 грн. до 5100 грн.

На перший погляд, такий розмір штрафу здається несуттєвим порівняно з можливим розміром збитку у випадку пошкодження чи втрати транспортного засобу. Проте військовий комісаріат, крім іншого, може звернутися до суду з вимогою передати транспортний засіб. У свою чергу, в разі задоволення позовних вимог та вступу судового рішення у законну силу за ухилення від його виконання передбачена кримінальна відповідальність аж до позбавлення волі на термін до 8 років.

Крім того, невиконання вимог державних органів несе в собі репутаційні ризики для підприємства, так само як і ризик ускладнення відносин з місцевими органами влади в майбутньому.

Підводячи підсумок, варто помітити, що передача транспортного засобу в користування ВСУ, так чи інакше, призводить до певних втрат з боку бізнесу. Не виключена можливість заподіяння істотної шкоди майну підприємства. У той же час, при прийнятті рішення радимо зважити всі “за” і “проти”, оцінити ризики, але при цьому не забувати про необхідність робити посильний внесок у захист своєї країни.


Не пропустіть