Бензин в Україні може подорожчати через новий податок – експерти

0

Рішення про введення податку поки не затверджено остаточно

Українським водіям готують черговий неприємний сюрприз. Цінники на вітчизняних АЗС можуть знову переписати, причому, на цей раз справа не в світовій ціновій кон’юнктурі, на яку люблять кивати наші продавці. Подорожчання палива може спровокувати новий податок, який хочуть ввести, щоб створити стратегічний запас нафти і нафтопродуктів, говорять експерти.

У Держрезерві вже розробили план поетапної імплементації Євродирективи від 2009 року про формування стабілізаційного запасу нафти і нафтопродуктів, і найближчим часом очікують його затвердження урядом. Початок закладки стабзапаса анонсували на кінець 2017 р

На створення стратегічного нафтового резерву знадобиться близько $ 1 млрд, підрахував представник секретаріату Енергетичного співтовариства (Енс) Адріан Джасім. Він озвучив цю цифру на офіційній зустрічі з представниками Держрезерву України.

Джасім додав, що Україні, виходячи з рівня споживання, потрібно закласти в резерв близько 2 млн т сирої нафти і нафтопродуктів.

Як зазначив президент асоціації “Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України” Леонід Косянчук, достатнім вважається стратегічний запас, який може забезпечити життєдіяльність країни протягом 90 діб з моменту настання форс-мажорних обставин. Такий запас є в будь-якій цивілізованій країні і його створення-найважливіша складова енергетичної безпеки держави, зауважив експерт.

Голова Держагентства резерву України Вадим Мосійчук зауважив, що у нас до недавніх пір цією проблемою влади особливо не цікавилися. Але, якщо нафтовий резерв все ж буде створено, проблемою може стати його зберігання. В Україні практично не залишилося державних компаній з достатніми складськими потужностями, розрахованими на зберігання нафти. Плюс – потрібні чималі кошти на саму закупівлю нафтопродуктів.

Держава планує отримувати по 40 копійок з кожного літра проданого палива

“Навскидку-сума починається з $ 800 млн. Це проект, який не реалізацію якого буде потрібно не один рік. Навіть в деяких європейських країнах, куди більш фінансово стійких, ніж Україна, процес створення стратегічного запасу нафти тривав 10-15 років. Чи варто всерйоз говорити про такий запас для нашої країни, яка і так без зовнішніх запозичень не в змозі прожити і року”, – зауважив у розмові з UBR.ua Леонід Косянчук.

ЗАПЛАТЯТЬ ВОДІЇ. Але наповнення резерву пропонується частково профінансувати за рахунок додаткового податку. Якщо його введуть, держава зможе отримувати по 40 копійок з кожного літра проданого палива. У Держрезерві уточнили, що ще не розроблений механізм впровадження такого податку, тому і не можуть сказати по кому він вдарить найбільше.
“Це лише одна з пропозицій. Остаточне рішення буде розглядатися робочою групою, яку повинні створити найближчим часом”, – розповіли в Держрезерві. Втім, якщо ця ідея буде реалізована, не потрібно проводити складні розрахунки, щоб зрозуміти хто в підсумку за все заплатить. Новий збір нафтотрейдери напевно включать у вартість автомобільного палива. Бензин може подорожчати ще на 40-50 грн. (з урахуванням ПДВ).

“Це в свою чергу спричинить ще більше скорочення попиту на паливо”, – вважає Косянчук.

За даними Держстату, в квітні цього року обсяги реалізації бензину на українських АЗС зменшилися на 2% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – до 146,7 тис. т., а стисненого газу – на 13,7% (до 5,5 тис . т). При цьому продажі дизеля, навпаки, виросли на 1,9% – до 108,9 тис. т, а зрідженого газу – на 31,6% (до 52 тис. т). Загальна вартість реалізованого бензину склала майже 4 млрд. грн., Дизпалива – 2,3 млрд грн., скрапленого газу – 757,9 млн грн, стисненого газу – 102,2 млн грн.

http://ukr.segodnya.ua/


Не пропустіть