Як “дешевий” євро змінить ціни на українських заправках

0

У заправників вже з’явився привід знизити вартість палива на 20 коп / л.

В українських водіїв з’явився шанс заощадити на паливі. На цей раз – причина суто внутрішня.

Справа в тому, що акциз з роздрібної реалізації нафтопродуктів в Україні прив’язаний до курсу євро. А його вартість, як відомо, впала.

Тобто, теоретично є всі передумови для знижок навіть без урахування світової кон’юнктури на нафтовому ринку.

UBR.ua вирішив поцікавитися у експертів варто очікувати “розпродажів” на вітчизняних заправках.

Нагадаємо, ставка роздрібного акцизу з 1 січня 2016р зафіксована на рівні € 0,042 грн./л. Його перегляд відбувається щоквартально, і сума кожного разу перераховується згідно з курсом євро, встановленим Нацбанком на 20 число попереднього місяця.

20 червня курс євро становив 27,828447 грн./€. За заданою формулою нескладно підрахувати, що зараз в кожному літрі пального закладено акцизу на 1, 169 грн. Для порівняння: у другому кварталі цього року роздрібний акциз становив 1,27 грн./л, в першому кварталі – 1,07 грн./л.

Продавці проти

Втім, за словами директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, зниження курсу євро, на жаль, важко назвати істотним фактором у формуванні ціни на паливо.

Якщо заправники і підуть на зниження цін, то тільки тоді, коли побачать, що євро подешевшав надовго і нинішній курс, як мінімум, стабілізується. Адже зараз ніхто не дасть гарантії, що завтра європейська валюта знову не розвернеться в зворотному напрямку. Крім того, продавці апелюють до того факту, що все ще продають старі запаси палива, з яких давно сплачені податки за підвищеним курсом.

“20 коп – дуже маленька величина. Не думаю, що ринок захоче перегляду цін. Така ж реакція була б і в зворотному випадку: якби курс трохи піднявся, ніхто не став би тут же переписувати цінники. Це занадто незначна зміна, щоб змусити ринок реагувати “, – зазначив у розмові з UBR.ua Сергій Куюн.

Ніяких передумов для зниження вартості пального не бачить і президент Асоціації “Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України” Леонід Косянчук.

“Бензин недооцінений ще на 0,5 грн./л, а ДП і зовсім на 0,9 грн./л. В умовах, коли більше половини продавців не платить роздрібний акциз, що дозволяє їм демпінгувати – ніякі незначні зниження цін не збільшать обсяги продажів. Легальний ринок і так змушений працювати на межі збитковості, на відміну від “сірих” трейдерів, які податків взагалі не платять”, – зазначив Леонід Косянчук.


Не пропустіть