“Листи щастя” для водіїв: провал запровадження системи

0

На сьогоднішній день система автоматичної фіксації працює виключно в тестовому режимі.

На питання Фактів ICTV, чи правомірно штрафувати водіїв на цій підставі відповіла адвокат Надія Шуляк.

– Очевидно, що і ця спроба ввести автоматичну фіксацію правопорушень, швидше за все, приречена на провал. Справа в тому, що головний принцип залучення правопорушника до відповідальності є наявність вини правопорушника у його поведінці, тобто відповідати повинен той, хто порушив. Якщо ж автоматична фіксація не дозволяє ідентифікувати особу, яка порушила ПДР, то даний принцип може бути грубо порушений. Конституційний суд України (рішення № 23-рп/2010 от 22.12.2010) саме з цієї причини вже визнавав притягнення до відповідальності автолюбителів на підставі матеріалів тільки автофіксації поза правовим полем України. Крім того, сам механізм притягнення до відповідальності не зовсім коректний. Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не вручається правопорушнику, а надсилається поштою. При цьому особа, що незаконно і безпідставно притягнута до відповідальності, фактично не має можливості захищатися від таких незаконних дій поліції, звертатися до суду, оскільки у нас законодавчо встановлена свобода пересування громадян, тобто ми не зобов’язані жити тільки і виключно за місцем реєстрації. Загальний підсумок: постанова своєчасно не вручена і людина може навіть і не знати про її існування. Потім, при перетині кордону, продажу транспортного засобу або т. п. випадково з-за лаштунків з’явиться неприємний сюрприз.

Цей ланцюжок негативу може мати наслідки на стадії виконання рішення, адже стягується штраф і вже у двократному розмірі до бюджету саме державними виконавцями. А вони можуть і заарештувати майно, і написати звернення в поліцію про умисне ухилення від виконання рішення суду. Загальний висновок: ідея з фіксацією відмінна, але вводити її треба акуратно, щоб не наламати дров.

Було б непогано поєднувати автоматичну фіксацію зі складанням протоколу/постанови безпосередньо в присутності можливого правопорушника. Ця процедура складніша, з першого погляду, але вона скоротить число незаконних і оскаржуваних надалі протоколів/постанов, пов’язаних з неправильним встановленням особи правопорушника, обставин, які створили обстановку, в яких водій своїми діями, нехай навіть порушуючи ПДР, не допустив більш негативних наслідків (наприклад, виїхав на смугу зустрічного руху, не допустивши наїзд на пішохода, який в неналежному місці переходив дорогу). За запропонований комплексний підхід також свідчить і те, що наявність одночасно протоколу\постанови, складеного в присутності правопорушника і матеріалів автофіксації зменшить ймовірність ухилення від відповідальності недобросовісних водіїв, а докази будуть створювати більш повну картину події, – розповіла Надія Шуляк.


Не пропустіть