Чому дорожчає автогаз і що далі буде з цінами

1

В Україні стрімко зростає вартість скрапленого газу для автомобілів. Як розповіли UBR.ua в консалтинговій компанії “А-95”, тільки за минулі вихідні ряд великих операторів підвищили свої розцінки від 3 до 20 коп/л. В цілому ж, за тиждень газ подорожчав, в середньому, на 45 копійок/л.

Експерти запевняють, що основною причиною зростання ціни на автомобільний газ в Україні – його дефіцит. Проте, Антимонопольний комітет уже почав перевіряти, чому піднялася вартість скрапленого газу.

“Ціна на автомобільний газ почала зростати через скорочення відвантажень нафтопродуктів з Мозирського НПЗ (Білорусь). Це призвело до формування дефіциту пропозицій на ринку. І поки немає підстав говорити, що ситуація з ціною на скраплений газ швидко зміниться на краще”, – сказав UBR.ua директор НТЦ “Психея” Сергій Сапегін.

Так, через скорочення поставок з Росії в Білорусь на український ринок не дійшло близько 20% нафтопродукту. На думку директора консалтингової групи “А-95” Сергія Куюна, дефіцит також пов’язаний і з тим, що багато наших заправники просто не були готові до ажіотажного напливу автомобілістів на газові АЗС. Трейдери неправильно розрахували попит і привезли менше палива, ніж було потрібно ринку.

“Тому ми бачимо певний ажіотаж на ринку оптових продажів, і саме він призводить до того, що зросла закупівельна ціна, відповідно, вона в подальшому перейшла вже і на автозаправні станції”, – розповів UBR.ua Сергій Куюн.

Експерти запевняють, що у підвищених цін є економічна підоснова.

“З економічної точки зору, підвищення цін цілком обгрунтовано, оскільки в оптовому сегменті ринку виник дефіцит в обсязі 20% місячного споживання скрапленого газу. А коли є нестача палива – тоді і розцінки йдуть вгору. На оптовому ринку зріджений нафтовий газ протягом останнього місяця подорожчав більш ніж удвічі, на роздрібному – ми маємо збільшення вартості цього ресурсу на 20%. Тому зараз економічно виправдане подальше зростання цін ще як мінімум на 50-70 коп.”, – спрогнозував експерт паливного ринку Геннадій Рябцев.

З урахуванням такої собівартості, ціна газу на колонках може піднятися з 10,35 грн/л до 12 грн/л, вважають експерти. Такий цінник вони допускають для ліцензованих заправок, чекаючи від напівлегальних АЗС демпінгу і торгівлю за заниженими розцінками.

У той же час аналітики вважають, що дефіцит газу, високі ціни, триватиме недовго. Вони не виключають, що проблема буде вирішена в найближчі 10-14 днів, і цінники на стелах АЗС повернуться до червневих значень.


Не пропустіть