Експерт розповів про наслідки подорожчання пального

Сьогодні середня вартість бензину марки А-95 – 30 грн за літр. Близько 28 грн коштує літр дизпалива. Ціни зростатимуть і далі, розповів Gazeta.ua голова спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

“У першу чергу, бензин дорожчає через ріст цін на нафту. Фактично справдився песимістичний прогноз — вже до кінця 2017 року нафта коштувала майже $70 за барель. Всі енергоносії пов’язані між собою. Відповідно, подорожчання нафти впливає на ціну газу. Китай, один із найбільших споживачів газу, нарощує імпорт, як зрідженого так і трубопровідного газу. Країна прагне перейти з вугілля на газ, як екологічно чистіший енергоносій”, – говорить Юрій Корольчук.

Експерт наголосив, що 2018 року нафта може коштувати $80 за барель.

“У такому випадку, вже до середини року бензин А-95 продаватимуть по 40 гривень за літр, а дизель – по 36-37”, – каже він.

Очікується скорочення обсягів продажу пального, що негативно вплине на економіку.

“Років 5 тому споживали близько 10 мільйонів тонн. Зараз, у кращому випадку, доходимо до 7-8 мільйонів. Якщо ціна бензину виросте до 45 гривень, побачимо суттєве скорочення споживання — до 6 мільйонів тонн пального за рік. Будуть ті, хто відмовиться від власного авто і пересяде на громадський транспорт. Деякі компанії, що закуповують пальне, збанкрутують. Подорожчає проїзд у маршрутках і потягах. Зросте на 10 і більше відсотків вартість продуктів”, – зауважив експерт.

Водночас, існує небезпека збільшення незаконного виробництва пального.

“Автомобілі, випущені до початку 2000-х ще витримають неякісне пальне. Однак для авто середини 2000 років будь-яке погіршення палива — критичне”, – вважає Юрій Корольчук.

Експерт додав, що мережі АЗС не зовсім чесно встановлюють ціни на пальне.

“Є паливо, яке вже знаходиться на заправках і нафтобазах. Другий сегмент — те, що знаходиться у дорозі. Третій – закуплена сировина, яка знаходиться на складах виробника. Коли зростає ціна на нафту, трейдери одразу підвищують вартість пального. Незважаючи на те, що бензин куплений ще за попередньою ціною. Це результат відсутності контролю з боку держави”, – додав Юрій Корольчук.


Не пропустіть