Ремонт турбокомпресора своїми руками – причини несправностей і інструкція
Всього років десять тому турбокомпресор автомобільний перейшов з розряду особливого шику властивого тільки обраним машинам в розряд необхідної деталі для кожного автомобіля. Він служить для підвищення потужності двигуна і допомагає зменшити витрату палива. Ці параметри стають все більш затребуваними при виборі автомобіля. Тому сьогодні кожному водієві необхідно знати пристрій турбокомпресора і вміти зрозуміти, в чому полягають його несправності, щоб вчасно зорієнтуватися і діагностувати поломку своєї машини.Крім пристрою турбокомпресора, слід і знати особливості вашої моделі авто, для цього слід прочитати інструкцію по ремонту та експлуатації вашого автомобіля, наприклад інструкції на ремонт двигунів ГАЗ 3110 і Шевроле Ланос .
Пристрій турбокомпресора.
- Турбіна з крильчаткою.
- Повітряний відцентровий насос.
- Компресор.
- Жорстка вісь, яка їх пов’язує.
- Підшипники, кільця, клапани, ущільнення та інші дрібні деталі.
Не завжди ці несправності ставляться до проблем турбокомпресора, іноді це може бути щось інше, наприклад потрібно зробити ремонт глушника своїми руками .
Відпрацьовані гази вириваються з двигуна і потрапляють на крильчатку турбіни.Вона перетворює їх енергію з кінетичної в механічну, а насос через повітряний фільтр подає свіже повітря в компресор, який стискає його і відправляє в двигун.Весь цей процес допомагає збільшити потужність двигуна на 20-50%, підвищуючи ефективність і швидкість спалювання палива.
Які бувають несправності турбокомпресора і як їх розпізнати?
- Ваш двигун раптово как-будто втратив потужність.
- З вихлопної труби виривається дим чорного або темно-синього кольору.
- Збільшився витрата масла.
- Змінився звук роботи мотора і турбокомпресора.
Все це свідчить про те, що пора переконатися чи є у вас в наявності ремкомплект турбокомпресора і перевірити справність не тільки турбокомпресора, а й, в першу чергу, мотора автомобіля і всіх його навісних агрегатів. Не нехтуйте цією порадою, бо якісно обслуговується і нормально працюючий двигун забезпечує безвідмовну роботу турбокомпресора протягом довгих років.
Чи можна відремонтувати турбокомпресор своїми руками, яке обладнання і навички для цього потрібні?
Відразу скажемо, що жоден фахівець не порадить розбирати і ремонтувати турбокомпресор самому. Причини цього наводяться вагомі і досить буде назвати хоч одну з них. Наприклад, найменша піщинка при попаданні в агрегат здатна вивести його з ладу. Але є й інша думка – якщо хтось це робить, то зможу і я!Якщо ви вирішили розібрати і відремонтувати турбокомпресор своїми силами, приготуйте мінімальний ремкомплект турбокомпресора: вкладиші декількох розмірів, повний набір всіляких сальників, кільця, шайби, гвинти, шурупи і запасні вкладиші. Будьте гранично уважні і пам’ятайте, що розібрати що-небудь легше, ніж зібрати. Відзначайте по можливості всі місця кріплень деталей і їх положення відносно один одного.
Отже, починаємо ремонт турбін і турбокомпресорів в умовах власної майстерні.
- Знімаємо турбіну і звільняємо її від всіх гвинтів. Болти кріплення равликів також відкрутимо.
- Перевіряємо обидві крильчатки: турбіну і компресор. Їх відремонтувати неможливо, а доведеться замінити в разі несправності.
- Вал, на якому кріпляться компресор і турбіна можна намагатися відшліфувати.Потім треба буде замінити підшипники іншими, які підійдуть за розміром.
- Щоб зняти колесо компресора, знадобляться кусачки з розсувними губами. І треба обов’язково враховувати, що на компресорному валу ліве різьблення!
- Перевірити допустимий люфт вала в умовах звичайної майстерні дуже складно.Але тут ми йдемо на ризик, сподіваючись на удачу і можливість пізніше звернутися все-таки в майстерню.
- Скориставшись універсальним знімачем, намагаємося зняти з вала компресорне колесо.
- Втулки вала дуже часто бувають причиною люфту.
- Очищаємо і промиваємо спеціальними засобами всі деталі. При складанні деякі вузли та деталі примусово змащуємо маслом, яке використовується при роботі автомобіля. Перелік таких деталей різний в кожному конкретному випадку.
- Не забути привітати себе самого після того, як вдалося зібрати турбокомпресор! А якщо він ще й працює, вам пора подумати про зміну професії. На станції техобслуговування хороша зарплата …
Перш ніж вирішуватися розібрати і зібрати турбокомпресор далеко не в ідеальних умовах, не маючи досвіду подібної роботи, зважте ще раз найретельнішим чином все за і проти, якщо ж ви не наважуєтесь то ось сторінка де вам допоможуть
У професійній майстерні є можливість діагностувати всі вузли і деталі будь-якого турбокомпресора на всіх етапах ремонту, включаючи до і після розбирання та складання. І там створені умови чистоти, яких неможливо досягти в домашній майстерні при всьому бажанні. Адже у вас не стоїть в гаражі спеціальний агрегат – мийна машина високого тиску, наприклад? А балансування стенд? Як ви зрозуміли, ми наполегливо не рекомендуємо ремонтувати турбокомпресор своїми руками і наполягаємо на цьому!
Перевіряємо обидві крильчатки: турбіну і компресор. Їх відремонтувати неможливо, а доведеться замінити в разі несправності. Радимо почитати ще одну цікаву статтю, про те як почистити дросельну заслінку своїми руками .