Яка охолоджувальна рідина краще

Головне про головне або якась охолоджуюча рідина краще.

Початок XIX століття ознаменувався створенням бельгійським інженером і механіком Ж. Е. Ленуаром першого в світі двигуна внутрішнього згоряння (далі ДВС). І з тих самих пір, як новий винахід змінило паровий двигун, гостро постала проблема охолодження його робочих елементів. Спочатку дане завдання виконував лише потрапляв в систему повітря, що на практиці призводило до заклинювання циліндрів двигуна.

Потім Ленуар допрацював свій винахід так, що в якості охолоджуючого елемента стала виступати вода. Адже в той час вже було відомо, що вода є найкращим провідником тепла. Але й це не дало якісних результатів. Вода закипала, замерзала, що не зменшувала тертя, сприяла корозії та інше. Тоді вирішено було доповнювати воду олійними мастилами та іншими компонентами, щоб зменшити дефекти.

Удосконалюючи охолоджуючу систему і перевіряючи її на практиці, поступово була створена перша, щодо підходяща для ДВС охолоджуюча рідина. Це трапилося приблизно в 20 роки минулого століття. А з 30 років був вдосконалений і сам ДВС. З тих пір сучасний водій, може дозволити собі задатися питанням – яка охолоджуюча рідина краще або скорочено антифриз.

Навіщо вона необхідна.

Будь-який транспортний засіб щоб здійснити рух спалює в ДВС паливну суміш – бензин чи дизельне паливо. Процес спалювання відбувається в середньому при температурі +2200 градусів. Ця цифра генерації теплоти, яка впливає на деталі двигуна, його роботу і так далі. І якщо її не зменшувати, будуть збільшуватися сили тертя, займання, зношування складових і так далі. Наслідок – поломка двигуна.

А це означає, що для нормальної і комфортної їзди, для надійної роботи двигуну необхідна суміш, що відводить тепло. Рідина – здібна максимально ефективно запобігти перегріву двигуна і при цьому не допустити надмірного відводу тепла, що виділяється. А тому питання про те, яка охолоджуюча рідина краще найбільш значимий для автолюбителів.

Що пропонують.

Найперша рідина для охолодження складалася з води і гліцерину. Кипіла вона при температурі приблизно 290 градусів, а замерзала при -40 град. Такі рідини були корозійно-активні, мали значну в’язкість і ще багато недоліків. Поступові експерименти призвели до того, що в 1937 році на пострадянському просторі, рівним рахунком, як і в усьому світі, охолоджуючі рідини стали виробляти на етилгліколі. І СРСР, і зарубіжні країни розробляли свої власні продукти, що в кінцевому підсумку дало власникам автомобілів право зробити оптимальний вибір.

Найвідоміша радянська марка охолоджуючої рідини (далі ОЖ) – ТОСОЛ. Створена в 1971 році. Ось вже більше 30 років серед автолюбителів йде інтенсивний суперечка про те, яка охолоджуюча рідина краще – ТОСОЛ (збірна назва, абревіатура відділу розробки ТОС і хімічна приналежність продукту до спиртовим) або закордонний антифриз.

Характеристики якості ОЖ.

Щоб знати який антифриз вибрати для свого автомобіля, необхідно розібратися яким характеристикам повинен задовольняти кращий з них.

Основна і найважливіша характеристика – теплова:

1. Не закипає, не замерзає;

2. ОЖ не повинна бути корозійно-активної;

3. Повинна бути максимально сумісна з пластмасовими і гумовими елементами в системі охолодження;

4. Не повинна пінитися;

5. Мати незначну в’язкість;

Характеристики та якості не повинні змінюватися протягом терміну служби. Є ще й колірні відмінності, що сприяють відповіді на питання, як вибрати антифриз для свого автомобіля. Проте варто відзначити, що горезвісні G11, G12 і G12 ++ – це суто Volkswagen-новскую позначення, що характеризують саме їх розробки. Грунтовно ходить міф про те, що рідина за якістю відрізняється квітами, це далеко не відповідає дійсності. Інші виробники спеціально фарбують антифриз в запропоновані Volkswagen кольору, щоб підвищити рейтинг. Насправді позначення значать:

G11 – клас гібридних антифризів. Вони, як правило, містять і неорганічні і органічні інгібітори корозії. Колір цього класу переважно зеленуватий або блакитний. Зважаючи на своє змішаного пакету присадок термін служби не перевищує 2 років.

G12 і різновид G12 + – клас карбоксилатних антифризів. Містить присадки інгібіторів органічного характеру. Це інгібітори корозії, які не забезпечують цілісний захист поверхонь системи охолодження, а зосереджуються там, де є вогнище корозії, перешкоджаючи розростанню. Здійснює максимальний захист і найякіснішу, тому вважається кращим класом. Термін служби 5 років. Колір червоний або один з його близьких відтінків.

G12 ++ – новий клас антифризів. Містить мінеральні інгібітори і органічну основу. Колір – відтінок червоного. Найменш небезпечний для людини. Термін служби 5 років.

Трохи про конкурентів.

Питання, який антифриз краще вирішується просто, той який якісніше і більш підходить за показаннями. ОЖ повинна бути прозорою і не мати осаду, відповідати характеристикам, мати протипінні, антикорозійні і стабілізуючі присадки. І пам’ятати, що окрас антифризу може бути просто маркетинговим або застережливим ходом. У першому випадку наслідування відомій марці, у другому вважається, що отруйний колір зробить акцент на тому, що це не харчовий продукт.

Як би там не було, але на даний момент існує нібито 2 «головних конкурентка» – антифриз і тосол. Призначення і застосування цих двох продуктів вже зрозуміло. Залишилося зробити порівняння тосола і антифризу, виявити відмінності.

І тут необхідно почати з того, що антифриз це суто загальна назва для абсолютно всіх у світі охолоджуючих рідин. ТОСОЛ це той же антифриз, тільки вироблений за стандартами (ГОСТ 28084-89 Російської Федерації). А зарубіжні антифризи носять, наприклад, ось такі назви Glysantine, GlasELF, Havoline, GlycoShell. І всі вони, включаючи російські та зарубіжні, вельми різноманітні – за хімічним складом, по функціональності, терміну експлуатації.

Головна відмінність в тому, що будь-який різновид ТОСОЛ це традиційні антифризи. Тобто охолоджуючі рідини, що містять у складі неорганічні інгібітори корозії – фосфати, аміни, нітрит і так далі.