Обережно, розвод! Названо топ-10 шахрайських схем на дорогах України

Найпоширенішими шахрайськими схемами експерти назвали фальшиві ДТП за участю дорогої машини й оформлення європротоколу поза місцем події, а також аварії за участю підставного пішохода і свідків.

Про це повідомляє видання UBR.ua.

Спільно з юристами й адвокатами журналісти склали список найпопулярніших автоподстав в Україні та розповіли, як їх уникнути.

На думку експертів, зараз на дорогах України діє близько 10 видів шахрайських схем:

1. Стрибок пішохода під колеса машини

Шахрай кидається під колеса машини на пішохідному переході і прикидається, що його збили. Тут же з’являються і підставні свідки, які нібито бачили, як все сталося. Вимагати гроші починають прямо з місця ДТП, щоб “зам’яти” те, що трапилося.

2. ДТП за участю підставного авто

Підставне авто обганяє і підрізає авто жертви, а потім різко гальмує, провокуючи удар. Жертва, яка встигла зорієнтуватися і загальмувати (і, відповідно, порушивши пункт 13.1 ПДР – недотримання безпечної дистанції), врізається в машину того, хто обганяє. Шахрай виходить з авто і починає “розбиратися” з водієм-жертвою.

3. Оформлення європротоколу поза місцем події (ДТП за участю дорогого авто)

За машиною жертви впритул їде авто представницького класу, пасажир якого кидає в бампер машини попереду якийсь предмет. Якщо жертва зупиняється, шахраї говорять, що їм пошкодили автомобіль і часто вмовляють жертву залишити місце ДТП щоб “по-тихому” оформити європротокол. Потім жертві повідомляють величезну суму і кажуть, що вона залишила місце ДТП, тому викликавши поліцію, може втратити водійські права на рік.

4. Підліток або дитина збита на парковці

Водій-жертва виходить із магазину, сідає в автомобіль на парковці і починає здавати назад. У цей же час він чує глухий удар ззаду, виходить, а під колесами його авто лежить підліток або дитина без свідомості. До водія відразу ж підбігають родичі потерпілого і починають вимагати гроші на лікування.

5. Поступися дорогою

У цій схемі шахраї задіють два свої авто. Коли жертва рухається по лівому ряду, ззаду її наздоганяє автомобіль і починає сигналити, вимагаючи поступитися дорогою. Водій перебудовується правіше і в цей момент другий автомобіль, який перебуває в “мертвій зоні”, чіпляє машину жертви в правий борт. Після цього перший автомобіль їде, а водій другого просить жертву зупинитися на узбіччі. Далі відбувається вимагання грошей за пошкодження авто.

6. Поступися дорогою-2 (без реальної ДТП)

В цьому випадку шахраї також просять дати дорогу, але замість реальної ДТП, кидають в автомобіль жертви пляшкою або важким предметом, щоб створити звук удару. Після зупинки, один із зловмисників буде відволікати жертву, а інший завдасть пошкодження наждачним папером на своїй машині в потрібних місцях.

7. Задній хід

На своєму автомобілі аферисти вмикають задній хід (або просто скочуються назад) і в’їжджають жертві в передній бампер, наприклад, на світлофорі. Після цього виходять із машини, починають звинувачувати жертву у скоєнні ДТП і пропонують вирішити питання по-хорошому, не викликаючи поліцію.

8. Успішний спортсмен

Двоє людей чекають на узбіччі і ніби б не збираються переходити дорогу, але в останній момент кидаються під колеса машини і злегка б’ють чимось автомобіль. Жертву звинувачують у скоєнні ДТП, постраждалим є успішний спортсмен, якому жертва переїхала ногу. Зрозуміло, у спортсмена дуже скоро важливе змагання, на якому він міг би отримати великий гонорар, але тепер не зможе взяти участь через травму. І знову жертві пропонують вирішити питання по-хорошому, не викликаючи поліцію.

8. Манекени та вантажівки (водій зупиняється на місці події)

Цей вид шахрайства абсолютно новий в Україні і розрахований, в основному, на водіїв фур та інших великовантажних автомобілів. На узбіччях дороги шахраї розставляють манекени і під час проїзду автомобіля, втягують їх мотузкою під колеса. Водій вважає що збив саме людину, і гальмує, щоб оглянути місце події і допомогти постраждалим, у цей час шахраї швидко обчищають кабіну вантажівки та забирають все цінне.

9. Манекени та вантажівки (водій тікає з місця події)

Другий сценарій шахрайства з манекенами і вантажівками – шокований водій продовжує рух, але шахраї починають гнатися за ними з вимогою зупинитися. Якщо жертва зупиняється, з неї починають вимагати гроші за мовчання про “те, що трапилося” і погрожувати свідками.

10. Незручний об’їзд

Жертву чекають у незручному для об’їзду місці, в якому ставлять дорогу іномарку із заздалегідь нанесеною подряпиною, або іншими ушкодженнями. Коли жертва намагається об’їхати перешкоду, шахрай кидає щось легке в її автомобіль, а потім наздоганяє свого кривдника і пред’являє претензії, нагадуючи, що жертва залишила місце ДТП і за рішенням суду буде позбавлена ​​водійських прав, але якщо вона заплатить, то можна розійтися мирно.

Експерти також назвали 6 дій, які допоможуть не стати жертвою шахраїв на дорогах:

0:00
/ 0:30

Перш за все, необхідно зателефонувати в поліцію (номер 102) .Поки правоохоронці їдуть до місця події – важливо заручитися підтримкою свідків, якщо вони есть.Також необхідно розпитати свідків про те, що вони бачили, записати їхні номери телефонів. За можливості – знімати розгляд ДТП на телефон, включаючи обличчя учасників події, марки машин і держномера. Не залишати місце ДТП, навіть для складання европротоколу. Попередньо встановити в своїй машині відеореєстратор.

“У будь-яких сумнівних ситуаціях на дорозі, діставайте телефон і знімайте все, що відбулося, зокрема, обличчя учасників ДТП, машини і номера. Навіть оформляючи європротокол, в жодному разі не залишайте місце ДТП. А також обов’язково викликайте поліцію на місце події”, – рекомендує юрист Арсеній Салалайко.