Коли поліція має право стріляти по авто порушника

Гучна ситуація із затриманням порушників по-голлівудськи, із застосуванням вогнепальної зброї і жертвою стала причиною питань про правомірність стрільби поліцейськими. В Законі України Про національну Поліції про це чітко виписана стаття 46.

Серед інших причин можливого відкриття стрільби по порушникам, в ньому існує пункт 7 Для зупинки транспортного засобу шляхом пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю і здоров’ю людей та/або поліцейського, пише Автоцентр.

У випадку з гонитвою 7 лютого, за словами поліцейських, автомобіль-порушник небезпечно маневрував і розганявся до швидкості близько 190 км/ч, чим створював загрозу оточуючим. Втім, про правомірність застосування зброї в даному випадку буде розбиратися слідство. А от іншим водіям, які захочуть сховатися від поліцейських, дана стаття Закону має стати нагадуванням, що спроба втекти від погоні може закінчитися плачевно.

Наводимо статтю 46 Закону Про національної поліції» повністю

Стаття 46. Застосування вогнепальної зброї

1. Застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу.

2. Поліцейський уповноважений зберігати, носити вогнепальну зброю, а також застосовувати і використовувати її тільки за умови, що він пройшов відповідну спеціальну підготовку. 3. Порядок зберігання і носіння вогнепальної зброї, що знаходиться в розпорядженні поліцейського, перелік вогнепальної зброї і боєприпасів, що використовуються в діяльності поліції, і норми їх належності встановлюються Міністром внутрішніх справ України.

4. Поліцейський уповноважений у виняткових випадках застосовувати вогнепальну зброю:
4.1. Для відбиття нападу на поліцейського або членів його сім’ї, у разі загрози їх життю або здоров’ю;
4.2. Для захисту осіб від нападу, що загрожує їх життю або здоров’ю;
4.3. Для звільнення заручників або осіб, незаконно позбавлених волі;
4.4. Для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвоєм, житлові та нежитлові приміщення, а також звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення;
4.5. Для затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти;
4.6. Для затримання особи, яка надає збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка загрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей та/або поліцейського;
4.7. Для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю або здоров’ю людей та/або поліцейського.

5. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження про необхідність припинення протиправних дій і намір використання заходів примусу, визначеного цією статтею.

6. Застосування вогнепальної зброї без попередження допускається:
6.1. Під час спроби особи, яку затримує поліцейський, із вогнепальною зброєю в руках, наблизитись до нього, скоротивши визначену ним відстань, чи доторкнутись до зброї;
6.2. В разі збройного нападу, а також у разі раптового нападу із застосуванням бойової техніки, транспортних засобів або інших засобів, які загрожують життю або здоров’ю людей;
6.3. Якщо особа, затримана або арештоване за вчинення особливо тяжкого або тяжкого злочину, тікає із застосуванням транспортного засобу;
6.4. Якщо особа вчиняє збройний опір;
6.5. для припинення спроби заволодіння вогнепальною зброєю.

7. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки в цілях заподіяння особі такої шкоди, яка необхідна і достатня в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення збройного нападу.

8. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у разі збройного нападу, якщо запобігти або припинити відповідне напад неможливо іншими засобами.

9. Поліцейському заборонено застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, а також у вогненебезпечних і вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності.

10. Поліцейський зобов’язаний у письмовій формі повідомляти своєму керівнику про застосування вогнепальної зброї, а також негайно повідомити керівнику про активне застосування вогнепальної зброї, який, у свою чергу, зобов’язаний повідомити центральний орган управління поліції і відповідного прокурора.

11. Поліцейський може взяти в руки вогнепальну зброю і привести її у готовність, якщо вважає, що в обстановці, що склалася, можуть виникнути підстави для її застосування.

12. Під час затримання осіб, щодо яких у поліцейського виникла підозра у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, а також при перевірці документів у таких осіб поліцейський може привести у готовність вогнепальну зброю і попередити людини про можливість її застосування.Спроба особи, яку затримує поліцейський з вогнепальною зброєю в руках, наблизитись до нього, скоротивши певний поліцейським відстань, або доторкнутися до зброї, є підставою для застосування вогнепальної зброї поліцейським.

13. Поліцейський може використовувати вогнепальну зброю для подання сигналу тривоги або виклику допоміжних сил, або для знешкодження тварини, що загрожує життю або здоров’ю поліцейського і інших осіб.


Не пропустіть