0грн/100км або як електрична “Славута” дозволяє безкоштовно подорожувати по Україні

Нещодавно предметом розмов був англієць, який на власній Tesla S проїхав 2000 км, витративши всього 5 у.о. Тепер хочеться вас познайомити із В’ячеславом Полтавцем, мешканцем села Мала Олександрівка, що на Київщині – він також подорожує по Україні майже безкоштовно, пише ecotown.com.ua.

Звідки брати безкоштовне “паливо”

Свою бензинову “Славуту” В’ячеслав, співзасновник клубу Електро-Автосам, переробив на електричну ще задовго до того, як електрозаправки та сонячні батареї набули такого поширення як зараз. Проте зараз його автівка дозволила зменшити витрати на пересування майже до нуля. Це стало можливим завдяки двом основним факторам:

1. Сонячна електростанція, зведена на даху будинку. В’ячеслав встановив на даху будинку сонячну електростанцію потужністю 1 кВт. Вартість СЕС склала 800 у.о. Енергію по “зеленому” тарифу у загальну мережу він не продає, тому використовує її для зарядки електромобіля. Тому кожного дня, коли світить сонце і автомобіль знаходиться на подвір’ї – він безкоштовно заряджається. СЕС також використовується як резервне джерело енергії, якщо у селі відключають електрику. До сонячної станції підключена система акумуляторів сумарною ємністю 5 кВт-год. Система складається із вживаних акумуляторів, тому вона дісталася В’ячеславу майже безкоштовно.

2. Безкоштовні зарядки для електромобілів. Кількість безкоштовних зарядних станцій для електромобілів на дорогах України кожного місяця збільшується. Лише у Києві кількість таких зарядок за 1 рік збільшилася у 10 разів. А завдяки безкоштовним зарядкам, що знаходяться на основних автомагістралях (їх можна переглянути тут), тепер можливо безкоштовно подорожувати багатьма містами західної України. Проте для цього потрібно попередньо правильно спланувати свій маршрут.

“Західна Україна покрита частково, а якщо точніше – то більш менш рівномірно покрита зарядними станціями траса Київ-Львів. Тому до таких міст як Житомир, Рівне, Вінниця, Луцьк, Львів можна доїхати із Києва без проблем. Південні та Східні напрями покриті невеликою кількістю зарядних станцій та не рівномірно, тому електромобілісти, які живуть в цих регіонах не мають можливості повноцінно подорожувати по країні.

Під час електромарафону Київ-Монте-Карло 2015 відкрились проблеми з одночасною зарядкою електромобілів -зарядних станцій не вистачало. Марафон надав можливість показати Україну ще з одного боку, як державу націлену на енергозбереження та дбайливу до навколишнього середовища. Також марафон виконує освітню функцію, проводячи роз’яснювальні презентації в містах, що приймають електромобілістів. Завдяки розширенню інфраструктури зарядних станцій в 2016 році буде спроба провести відбірковий тур в Україні і залучити більшу кількість учасників та прихильників електротранспорту.” – розповів Володимир Романцов – один із засновників клубу ElectroCars club, що займається популяризацією та розвитком електротранспорту та мережі зарядних станцій в Україні.

“Славута”, яка офіційно “краде” електрику і колить дрова

Вартість переобладнання “Славути” із бензинової на електричну склала близько 10 тис у.о. Враховуючи сьогоднішню вартість бензину, ці гроші можуть швидко окупитися. В автомобілі встановлені акумулятори ємністю 20 кВт-год. Цього достатньо щоб проїхати 220 км. (Для порівняння: від Києва до Житомира – 150 км.)

Окрім безкоштовних зарядок та сонячної електростанції, “Славута” інколи заряджається від загальної мережі по тарифу 0,4. Оскільки В’ячеслав встановив трьох-тарифний електролічильник, то вартість однієї кВт-год електроенергії виходить 18 коп. Тому, враховуючи втрати на перетворення струму, щоб “заправити повний бак” потрібно 22 кВт-год, або 4 грн.

Проте перероблена “Славута” допомагає не лише дешево подорожувати, але також і вирішувати побутові проблеми. Наприклад цього року обленерго відключили будинок В’ячеслава від мережі на цілий місяць. І весь цей час сім’я Полтавців жила за рахунок електроенергії, яку виробляла СЕС, а також за рахунок електроенергії, яку В’ячеслав “привозив” від найближчої безкоштовної зарядки.

За 20 км від нашого села є заправка ОККО, де можна безкоштовно заряджати електромобіль. То в періоди, коли нам не вистачало енергії, виробленої від сонячної електростанції, я безкоштовно заряджав на АЗС свій автомобіль, а потім використовував цю енергію для споживання у своєму будинку.
Варто звернути увагу, що потужності “Славути” достатньо навіть для того, щоб від неї працював електричний гвинтовий дровокол.

Окрім “Славути”, В’ячеслав зараз займається ще одним проектом – бусом Volkswagen на комбінованій тязі: електрика + дизель. Про це ми напишемо найближчим часом.


Не пропустіть