Приховані поліцейські патрулі в Україні оголосили поза законом
З початку року Патрульна поліція України почала використовувати на дорогах приховані, так звані фантомні патрулі. Однак на ділі такі екіпажі є незаконними.
Нагадаємо, основна задача фантомного патруля – фіксувати порушення на ходу в попутному і зустрічному напрямках. Для цього у поліції існують спеціальні автомобілі, які обладнані спеціальною апаратурою. Зовні ж такі машини ніяк не відрізняються: помітити їх можна лише тоді, коли поліцейські зловлять водія на перевищенні швидкості, включать проблискові маячки і змусять його зупинитися.
Зараз в Україні таких патрулів нараховуються чотири. Всі вони пересуваються на кросоверах Skoda Kodiaq, передає «Автопортал».
Але повернемося до самої проблеми. Як написав на своїй сторінці в Фейсбуці заступник голови координаційної ради загальнонаціонального форуму безпеки дорожнього руху Володимир Караваєв, стаття 40 Закону «Про Національну поліції» передбачають, що інформація про будь-які засоби фіксації порушена повинні бути встановлені на видному місці. У випадку ж з фантомними патрулями справи якраз йдуть навпаки – пересуваються вони «хаотично», а саму апаратуру на машинах не видно, так як вона захована в салоні (знаходиться перед лобовим склом і на задньому склі).
«Цікаво, як на «фантомах» поліції буде дотримана ця норма? …«Інформація про змонтовану/розміщену фототехніку і відеотехніку, технічних засобах з виявлення та/або фіксації правопорушення … повинна бути розміщена на видному місці», – задається риторичним питанням Караваєв.
З одного боку, в словах експерта є зерно правди – будь-який водій повинен бути проінформований щодо того, що на ділянці його руху ведеться фіксація порушень, тоді як приховані патрулі такої можливості його позбавляють. Втім, в поліції легко можуть заперечити: послатися хоча б на те, що камери в спецавтомобілях ніхто не збирається ховати і якщо наблизитися до машин впритул, то їх можна легко помітити. Особливо якщо врахувати, що на склах відсутнє тонування.