Воєнний стан в Україні: коли у водія можуть забрати авто
Під час воєнного стану в українців можуть примусово відчужувати приватну власність з метою суспільної необхідності. Про це йдеться у статті 41 Конституції України, статті 353 Цивільного кодексу України, статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статті 3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».
Згідно чинного законодавства є 4 умови відчуження майна під час воєнного стану:
- Відчуження майна приватних осіб може здійснюватись виключно за умови повної компенсації його вартості (з попереднім або наступним відшкодуванням вартості). Безоплатно можуть вилучати лише майно, що перебуває у держаній власності.
- Рішення про відчуження майна приймає виключно вище командування Збройних сил України або окремо визначені їх підрозділи та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення.
- При примусовому відчуженні майна обов’язково складається акт затвердженої форми.
- Перед примусовим відчуженням обов’язково здійснюється оцінка ринкової вартості майна. Оригінал висновку надають власнику. Розмір оцінки можна оскаржити в суді.
Пам’ятайте, що відчуження можливе лише у виняткових випадках. Воно може здійснюватись лише при одночасному дотриманні зазначених чотирьох умов.