Що готує Гройсман для власників автомобілів на єврономерах

Які варіанти вирішення проблеми з нерозмитненими авто розглядають в уряді, пише glavcom.ua.

У Володимира Гройсмана проблема: що робити з нерозмитненими автомобілями, які заполонили українські дороги та прикордонні переходи з Європою? За інформацією «Главкома», підопічні прем’єр-міністра вже запропонували кілька варіантів її розв’язання. В арсеналі чиновників два діаметрально різних підходи: боротися з нерозмитненими машинами пропонують або «батогом», або «пряником».

Як стало відомо виданню, «батогом» підопічні прем’єр-міністра пропонують зробити плату за користування автомобілями із закордонною реєстрацією на території України. Якщо в уряді підуть цим шляхом, то, швидше за все, з «європейців» збиратимуть від одного до двох євро за кожен день, проведений у країні, що відіб’є бажання їздити на нерозмитнених авто у більшості українців.

Якщо ж у Гройсмана вирішать іти шляхом «пряників», то обирати будуть з двох варіантів. Перший – фактична легалізація нерозмитнення. Прихильники цього шляху пропонують дозволити українцям їздити на єврономерах протягом року. Зараз таким привілеєм можуть користуватися лише нерезиденти. Громадяни з українським паспортом зобов’язані перетинати кордон що п’ять днів, і через це на багатьох прикордонних пунктах пропуску утворюються величезні черги.

Другий шлях – лібералізація податкової політики. Не виключено, що в уряді підуть на зниження імпортних податків. Сьогодні розмитнення вживаного автомобіля може обійтися в кілька тисяч євро. Саме тому багато покупців машин з пробігом вважають за краще їздити на єврономерах – так дешевше. Якщо ж податки знизити до 200–300 євро, то сенс ганяти на нерозмитнених авто втрачається.

Однак існує і третій шлях, який пропонують представники світових автовиробників. Вони впевнені: якщо вже й роздавати «пряники», то абсолютно всім – покупцям як старих, так і нових автомобілів. Тому, за їхньою логікою, податки потрібно знижувати для всіх авто без винятку.

Поки що в уряді не визначилися, яким з цих шляхів піти. Однак, судячи з усього, рішення таки буде прийнято найближчим часом. Президент своїм указом розпорядився розібратися з «європейцями» на дорогах у рамках підготовки до безвізового режиму із Європейським союзом. А безвіз набуває чинності вже 11 червня.

Варіант «батога»
Найгірший варіант розвитку подій для власників нерозмитнених автомобілів – введення плати за їх використання на території України. Розмір оплати може становити 1-2 євро на добу. Принаймні таку цифру прописано в одному з проектів закону, який уже зареєстровано у Верховній Раді і навіть рекомендовано до голосування в першому читанні, про що «Главком» повідомляв у статті про автомобілі на єврономерах.

Втім, оплату можуть запровадити і без прийняття відповідного закону. Такі повноваження в уряду є, і Кабмін ними вже неодноразово користувався. Досить згадати введення спеціальних мит на іномарки або антидемпінгові мита для автомобілів, вироблених у Росії. Як у першому, так і в другому випадку податки збільшувалися в рамках чинного законодавства. Понад те, можливість підвищення податків навіть прописано в угоді про асоціацію з Євросоюзом. І в уряді вже натякали на те, що готові скористатися цією можливістю.

Якщо у Гройсмана вирішать ввести оплату за користування нерозмитненими автомобілями, їхнім власникам доведеться платити щорічно від 365 до 730 євро. А це означає, що економія на розмитненні стає фактом вельми сумнівним. Подібний крок міг би стати вирішенням проблеми. Але в уряді побоюються масових протестів «європейців», котрі не так давно вже влаштовували демонстрації під Кабміном і Верховною Радою. Саме страх іти на конфлікт з автомобілістами може змусити команду Гройсмана відмовитися від ідеї введення плати за користування авто на єврономерах.

Джерело «Главкома» в уряді також зазначило, що пропонуються навіть радикальні методи боротьби з автомобілями з іноземною «пропискою». Зокрема, обговорюється варіант повної заборони керування нерозмитненими автомобілями громадянами України. Втім, такий варіант виглядає малоймовірним, бо він суперечить таким міжнародним документам, як, наприклад, Стамбульська конвенція, яка діє й на території нашої країни.

Варіанти з «пряниками»
У власників нерозмитнених автомобілів, яких представляє організація «Авто Євро Сила», є своє бачення розв’язання проблеми. Вони пропонують збільшити термін, на який українці можуть ввозити нерозмитнені авто. Сьогодні громадянин України має право ввезти в країну машини без розмитнення на п’ять днів. Після того, як п’ять днів спливають, автівкамаєвирушити «додому».

Ця норма закону призвела до того, що власники авто на єврономерах що п’ять днів формально перетинають кордон і одразу ж повертаються назад. Результат – великі черги в прикордонних пунктах пропуску.

Звичайно, далеко не всі українці користуються нерозмитненими автомобілями на подібних умовах. Машини багатьох оформлені на нерезидентів, які не зобов’язані перетинати кордон що п’ять днів. Їм дозволено користуватися автомобілем у межах країни протягом року.

Активісти з «Авто Євро Сили» пропонують прописати «річну» норму і для громадян України. У парламенті вже навіть зареєстровано відповідний проект закону, авторами якого вказані народні депутати від прикордонних областей – Віктор Балога та Володимир Парасюк.

За інформацією «Главкома», в уряді не виключають, що можуть погодитися на такий варіант вирішення проблеми. Більш того, в Кабміні готові піти ще далі – знизити ставки імпортних податків.

Однак проти такого розвитку подій виступає лобі автомобільного бізнесу в особі дистриб’юторів світових виробників автомобілів. Зокрема, на думку Олега Назаренка, голови Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД), якщо і потрібно знижувати податки, то для всіх без винятку. В асоціації вже навіть готують проект закону, яким запропонують знизити імпортні мита для легкових авто – як нових, так і старих.

«Я сподіваюся, що вже в червні наш законопроект про скасування або хоча б зменшення мита та акцизу на імпорт усіх авто потрапить до Верховної Ради», – зазначив Назаренко. Щоправда, інших подробиць глава асоціації не повідомив. Проте, якщо ВААІД вдасться проштовхнути через парламент свій законопроект, автомобілі в Україні можуть подешевшати на 5–10%.


Не пропустіть