Легальні та “не дуже” способи ввезення авто з-за кордону
Сьогодні немає людей, які б не знали про проблему з автомобілями в Україні. Мова тут іде про те, що громадяни України активно завозять на територію держави машини на іноземних номерах, і, на підставі тих чи інших прогалин в національному законодавстві, користуються ними без усяких проблем. Щоправда, до пори до часу. Але тим не менше, активна дискусія політиків про можливість законодавчо заборонити можливість ввезення авто й дати дозвіл на арешт тих, які вже знаходяться на території України, не зупиняє людей. Як повідомляє “Uainfo”, з кожним днем кількість таких автомобілів зростає. Так які ж є способи ввезення авто в Україну? Відразу застережемо: дана стаття не є «інструкцією із застосування» і носить лише аналітичний характер. Окрім того, деякі способи є не просто «напівлегальними», а відверто кримінальними, а щодо відповідальності за такі діяння, то вона також відповідна.
Спосіб №1 – «Литовський», або «Стамбульський».
Дуже простий спосіб, суть якого проста як 2 копійки, але деякі «підприємці» покращують її, додаючи нові дії в уже готовий алгоритм.
Отже, покупець-українець вирішив придбати хороший автомобіль за невисоку ціну. Звернувся до товариша, який надає «інформаційні послуги з пошуку автомобілів» де-юре, а де-факто – шукає Вам машину в Литві, зв’язується з продавцем, оформляє угоду купівлі-продажу. Але покупець не ви, а фірма в Литві. Авто стає комерційним. Ви ж, документально, оформляєтеся як співробітник такої фірми й на службовому авто відправляєтеся в Україну, щоб працювати на цю саму фірму. Звичайно, після передачі машини кінцевому покупцеві, авто відразу ж знімається з реєстрації в Литві. А з цим і «службове посвідчення» від фірми, і шляховий лист, і рознарядка і все інше перетворюється на мильну бульбашку. По суті, номери є, документи є, але при належній перевірці фірми-роботодавця може з’ясуватися дуже неприємний нюанс, що й стане приводом для розшуку автомобіля. Особливо це проблематично при перетині кордону України. При цьому обов’язкова й страховка автомобіля, без неї авто просто знімають з реєстрації та оголошують в розшук. Також слід згадати про те, що при такому способі ввезення авто в покупця з’являється обов’язок щорічно проходити технічний огляд, а невиконання цього пункту є підставою для зняття машини з реєстрації, що, знову ж таки, може призвести до розшуку авто.
Чому таку схему називають «литовською» або «стамбульською»? Тому що Стамбульська конвенція передбачає можливість ввезення комерційних і приватних авто на територію іншої держави до року без оплати митних платежів. А Литва прийняла найбільшу кількість таких машин. При цьому автомобілі комерційного використання можуть ввозити й використовувати особи, які ведуть свою діяльність у країні реєстрації авто, а приватного використання – люди, які там постійно проживають.
Спосіб №2 – «За техпаспортом»
Дуже схожа схема з «литовською», але з деякими змінами.
Продавець-іноземець машини вписує покупця в техпаспорт. Потім, самостійно його ввозить на територію України. В Україні машина з необхідними документами передається покупцеві. І все, далі покупець користується машиною до року, переганяє її через кордон, проходить технічний огляд, оплачує страховку й так по колу. Мінуси – ті ж, що й у «литовської схеми», а також те, що, якщо у продавця машини будуть якісь проблеми й за його гріхи авто заарештують, поплатиться за це й покупець. Сумнівними плюсами є те, що покупець зазначений в техпаспорті й може вирішувати свої питання, які стосуються машини самостійно, без «фірми».
Спосіб №3 – «Своя фірма»
Принцип абсолютно ідентичний зі способом №1, за винятком того, що витрати на утримання фірми в Литві несе покупець. Однак, і проблем зі зняттям з реєстрації такого автомобіля значно менше.
Спосіб №4 – «Болгарський»
Весь сенс у тому, що болгарські номерні знаки практично ідентичні з номерними знаками України. І після ввезення в Україну авто з Болгарії, покупець вішає на авто копії болгарських номерів, але вже українського формату. Зауважте, що за таке діяння Кримінальний кодекс України чітко передбачає кримінальну відповідальність.
Спосіб №5 – «Армійський»
Аналогічний «болгарському», але з тією різницею, що на авто, яке було ввезено в Україну нерезидентом, чіпають фальшиві армійські номери. Це також є кримінальною справою.
Спосіб №6 – «Транзит»
Абсолютно легальний спосіб перетину кордону, який передбачає виїзд на авто за кордон кожні 5-10 днів.