Як відшкодувати матеріальну шкоду, якщо авто потрапило в яму?

Погані дороги в Україні – не секрет для її жителів. В результаті неякісного стану дорожнього покриття, все частіше відбуваються аварії через пошкодження на автошляхах, пише berdpo.info.

В більшості випадків розплачуватися за ями на українських дорогах доводиться самим автолюбителям. А що, якщо заплатити не зі своєї кишені, а змусити відповісти тих, хто будував дорогу і зобов’язаний її утримувати? Законодавство таку можливість передбачає, та й прецеденти є.

Отже, що потрібно робити, коли автомобіль потрапив у яму на дорозі, і чи можна якимось чином отримати компенсацію за пошкодження.

В першу чергу слід діяти згідно чинного законодавства.

Якщо автомобіль потрапив у яму і отримав пошкодження, алгоритм дій повинен бути наступним:

1) Слід зупинитися і включити «аварійку», а також встановити знак аварійної зупинки, як того вимагають правила дорожнього руху. Це необхідно для фіксації ДТП, тому що незалежно від того, влетів у яму тільки ваш автомобіль або ви зачепили інший автомобіль, об’їжджаючи яму, в будь-якому випадку це ДТП.

2) Викликайте працівників дорожньої поліції.

3) Сфотографуйте все і вся. Не полінуйтеся сфотографувати пошкоджений автомобіль та дефектну ділянку дороги. Чим більше знімків, тим краще, враховуючи те, що поки приїде дорожня поліція, часу на фотосесію вдосталь. Також слід скласти список свідків, очевидців події, записати їх свідчення. Це не буде зайвим в разі доказування правоти в суді.

4) При приїзді працівників дорожньої поліції наполягайте на оформленні ДТП, із зазначенням в схемі ДТП розмірів глибини та ширини ям (и), відсутності дорожніх знаків. Даний процес слід проконтролювати, так як працівники дорожньої поліції неохоче визнають факти неякісного покриття. А тому слід бути уважним і педантичним, щоб з потерпілого вас не зробили винуватим.

5) Наполягайте, щоб працівники дорожньої поліції викликали представників дорожньої служби, яка відповідальна за дану ділянку дороги. В разі їх прибуття, працівники дорожньої служби повинні скласти акт обстеження ділянки вулично-дорожньої мережі з замірами та схемою. Якщо дорожники відмовились скласти акт, попередьте їх, що вони несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, в тому числі і кримінальну.

6) В разі встановлення факту, що причиною ДТП є неякісне дорожнє покриття та його невідповідність вимогам ДСТУ 3587-97, працівники дорожньої поліції зобов’язані скласти на відповідальних посадових осіб дорожньої служби протокол про адміністративне порушення за ст. 140 КУпАП. (Складений протокол є підставою для формування подальших позовних вимог). Якщо ж відповідальний за ділянку дороги не приїхав, а інспектор дорожньої поліції відмовляється складати протокол проти організації, яка відповідає за стан дороги, потрібно дізнатися у нього ПІБ начальника підрозділу, в якому цей інспектор працює, і назву підрозділу. Після – скласти заяву на цей підрозділ з проханням ініціювати адміністративну справу проти організації, відповідальної за стан дороги

7) Для звернення в суд слід також провести експертизу автомобіля, щоб встановити розмір завданої шкоди.
Враховуючи вищевказане, пам’ятайте, що для звернення до суду з позовом про відшкодування матеріальної шкоди, необхідно мати:

– Копію протоколу про адміністративне правопорушення на посадових осіб дорожньої служби або постанову про притягнення до адміністративної відповідальності (без даних документів суд, більше всього, відмовить в позові);

– Копію протоколу огляду місця ДТП;

– Висновок автоекспертизи;

– Фотодокази та письмові покази свідків.

Якщо у вас зібрані всі вищеперераховані документи, ви маєте цілком реальну можливість в судовому порядку стягнути з дорожньої служби матеріальну компенсацію за пошкоджений автомобіль.