Чи можна перевозити дитину без дитячого крісла в Україні – рішення суду

Водій, який перевозив дитину зі зростом менше ніж 145 см без дитячого автокрісла, отримав штраф від поліції, але успішно оскаржив це рішення, про що повідомили на порталі Дорожній адвокат.

Співробітники правоохоронних органів зупинили водія, який перевозив свою дитину віком до 14 років. Суть справи полягала в тому, що дитина їхала в автомобілі без автокрісла. Згідно із законом, заборонено перевозити дітей, зростання яких менше ніж 145 см, без використання утримувальних систем, що дозволяють пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією автомобіля (п.п.21.11.б ПДР). Починаючи з жовтня 2023 року, цей показник був збільшений до 150 см.

За порушення цих правил перевезення дітей передбачено штраф у розмірі 510 гривень (ч.10 ст.121 КУпАП). Повторне порушення протягом року передбачає штраф у розмірі 850 гривень (ч.11 ст.121 КУпАП).

Під час розгляду справи суд першої інстанції визнав водія винним у перевезенні дитини з порушенням правил дорожнього руху. Водій подав апеляцію на це рішення.

Апеляційний суд зосередив увагу на дотриманні поліцейськими формальностей. Зокрема, суд вирішив перевірити фактичний зріст дитини. Після вивчення матеріалів справи було встановлено, що у матеріалах справи відсутні докази того, що зріст дитини становив менше ніж 145 см. Зокрема, суд наголосив на відсутності результатів вимірювань зросту дитини. Постанова суду від 08.11.2023 р. у справі №470/369/23.

Закон дійсно забороняє перевозити дітей зі зростом менше ніж 150 см без використання утримувальних систем. Проте закон не встановлює процедури здійснення поліцейськими вимірами зростання дитини. Щобільше, закон прямо не дозволяє інспекторові це робити.

Ця недосконалість практично робить цей нормативний акт “мертвим”. Бо закон позбавляє інспектора можливості документувати факт порушення. Інспектор може зробити відповідні вимірювання тільки “на око”. Однак, таке рішення малоймовірно пройде через суд.


Не пропустіть