Журналісти розсекретили схему купівлі прав в сервісних центрах
В останні кілька років в Україні впроваджено нові правила для отримання водійських прав, що мали на меті боротьбу з корупцією. Тепер учні можуть самостійно готуватися до теоретичного іспиту, а практичні іспити проходять під пильним наглядом камер, що фіксують кожен крок. Такі зміни повинні були зробити процес чеснішим та прозорішим.
Однак, корупційні схеми не зникли повністю, а лише адаптувалися до нових умов. Тепер «рішали» діють більш пасивно, надаючи мінімальну допомогу за значні гроші. Журналісти «Телеграф» дізналися, що у деяких випадках це можна назвати «Як заробити 20 000 грн за 20 хвилин».
Інструктор, який побажав залишитися анонімним, розповів, що «рішали» біля сервісних центрів досі активні. Хоча тепер вони не можуть втручатися в теоретичний іспит, оскільки всі класи обладнані камерами, вони все ще мають способи впливати на результати практичного іспиту.
На практичних іспитах, зйомка тепер фіксує не тільки учня, але і пасажира на передньому сидінні, щоб уникнути підміни водія. Раніше екзаменатор міг «не помічати», коли треті особи натискали на педалі замість учня, тепер же це виключено.
Однак, нові схеми передбачають, що екзаменатори просто ігнорують помилки учнів. Наприклад, учень може рухатися на першій передачі зі швидкістю 15 км/год протягом усіх 20 хвилин іспиту, а екзаменатор «не помітить», чи тримає він смугу.
Навіть з такою схемою учень не завжди може скласти іспит з першого разу. Іноді екзаменатори спеціально організовують дві спроби, щоб не викликати підозр. Відомий київський сервісний центр №8042 на вулиці Мрії, 19 є прикладом такого «бізнесу», де ціна питання може сягати 20 тисяч гривень.