На права складатимуть по-новому

Уже цього тижня запускають змінену систему складання іспитів для отримання водійських посвідчень, пише expres.ua

Влада вирішила кардинально реформувати цей процес. Так, Головний сервісний центр МВС анонсував, що найближчими днями буде запроваджено нові екзаменаційні білети з правил дорожнього руху.

За словами керівника цього центру Владислава Криклія, нещодавно очолювана ним установа вперше в Україні провела громадське онлайн-обговорення екзаменаційних запитань з правил дорожнього руху в білетах, за якими складатимуть іспити для отримання посвідчення водія. У ньому взяло участь понад 10 тисяч громадян.

“Активне громадське обговорення справді було, — підтверджує голова громадської спілки “За безпеку пішоходів!” Віктор Козоріз. — Багато водіїв та активістів, зокрема й ми, долучилися до дискусії. Була можливість сказати, що, до прикладу, таке-то запитання недоречне, а таке — сформульоване некоректно”.

У підсумку, за даними МВС, тестовою версією білетів з ПДР скористалися 111 899 разів. До питань внесено понад 800 поправок. “Наша мета полягала у тому, щоб детально проаналізувати всі пропозиції та зауваження до екзаменаційних запитань, вилучити логічні помилки, двозначність у варіантах відповідей та невідповідності, — пояснює Владислав Криклій. — Роботу над опрацюванням і вдосконаленням запитань вдалося успішно довести до кінця”.

Але на цьоготижневих новаціях реформа не закінчиться. До кінця року запланували запровадження посиленого контролю над процесом складання іспитів. “Ми обов’язково запустимо фіксацію на камери як теоретичної, так і практичної частини екзаменів на отримання посвідчень водія”, — каже пан Криклій.

Докладніше про зміни у процесі складання іспитів для отримання водійських посвідчень розпитуємо згаданих Владислава Криклія і Віктора Козоріза, а також керівника Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олега Назаренка.

— Чому виникла потреба реформувати процес складання екзаменів для отримання водійських прав?

О. Назаренко: — У правилах дорожнього руху постійно щось змінюється, адже народні депутати регулярно приймають закони, які стосуються цієї сфери. Отож не можуть бути екзаменаційні білети ті самі кілька десятиліть поспіль. З таким же успіхом скоро можна було б ставити запитання про правила пересування гужовим транспортом в 1900 році. Логічно, що настав час удосконалити екзамени з ПДР.

В. Козоріз: — Справді, систему складання іспитів для отримання водійських посвідчень давно не реформували. Були також нарікання на те, що вона несправедлива. Крім того, в нас дуже багато порушень правил дорожнього руху, чимало аварій стається саме через незнання правил. Статистика сумна. Нещодавно у МОЗ повідомили, що в Україні найвища в Європі смертність на дорогах.

Так, за даними департаменту медичної допомоги МОЗ, з 2011-го по 2016 рік у країні зареєстровано близько 170 тисяч ДТП з потерпілими, у них загинули 26,5 тисячі осіб і 209 тисяч були травмовані. Тобто йдеться про понад 5 тисяч (!) загиблих на рік. Виходить, люди склали іспит на права, а коли сідали за кермо — скоювали ДТП… Зрозуміло, що назрів перегляд системи підготовки водіїв.

— У чому суть запропованих новацій?

В. Криклій: — Питання актуалізували, виправивши відповідно до сучасного законодавства. Більше уваги в білетах приділили практичним навичкам, котрі знадобляться майбутнім водіям. Крім того, запитання згрупували відповідно до категорій водійського посвідчення. Водіям легкових автомобілів уже не доведеться відповідати на запитання, пов’язані з водінням автобусів чи вантажівок. До прикладу, їх не питатимуть про швидкість руху вантажівки чи глибину протектора на шинах фури. Натомість у білети додали запитання про оформлення аварій, юридичну відповідальність водіїв, штрафи. У підсумку учасники екзаменів отримають 20 запитань, які комп’ютер добере в довільному порядку. Досі їх змінювали вручну.

О. Назаренко: — У мене тверда позиція: у жодному разі не варто надто спрощувати запитання, щоб не випускати на дороги людей, які не вміють їздити, не знають правил дорожнього руху. Автомобіль — не іграшка, це джерело підвищеної небезпеки.

В. Козоріз: — Насправді водій може не знати всі особливості трансмісії автомобіля (сукупність агрегатів, призначених для передавання крутного моменту від двигуна до ведучих коліс) чи інші технічні деталі. А запитань, які справді актуальні для безпеки дорожнього руху, навпаки, має з’явитися в білетах більше. Тому переживати за те, що складання іспитів аж надто спростили, не варто.

Крім того, раніше траплялися запитання, так би мовити, з подвійним дном. Тепер їх заберуть. Запитання має бути сформульоване так, щоб на нього була єдина чітка й правильна відповідь.

— Чи варто запроваджувати відеофіксацію екзаменаційного процесу? Яка з неї користь?

В. Криклій: — Завдяки їй ми ліквідуємо корупційні компоненти, на які постійно скаржилися громадяни. Треба буде забути про навіть теоретичну можливість здобати права, не маючи знань.

В. Козоріз: — Камери — це нормально. Вони справді завадять купувати успішні результати, як це часто робилося. Буде така ж система, яка працює в інших відомствах, коли в он-лайн можна спостерігати за процесом складання іспитів. Не впевнений, що камери вдасться встановити одразу в усіх екзаменаційних класах, але, думаю, поступово це таки зроблять.

О. Назаренко: — Тут я згоден: буде відеозйомка — не буде хабарів. Розумію, що багатьом таке не сподобається, почнуть кричати “зрада”. Але зрадою були якраз можливості для створення корупційних лазівок.


Не пропустіть