“П’яні” ДТП в Україні: де найбільше аварій, і як карають винуватців
За 7 місяців в Україні сталося 3398 аварій за участю п’яних водіїв
В Україні останнім часом почастішали серйозні аварії, вчинені п’яними водіями. Сайт “Сегодня” розбирався, коли і де такі ДТП стаються найчастіше, і яке за них передбачено покарання.
Деякі вважають, що в Україні кількість аварій зростає через ліквідацію ДАІ (зусилля Нацполіції, на їхню думку, є недостатніми), інші впевнені, що причина аварій – поганий стан доріг, а хтось думає, що всьому виною велика кількість прагненнях і нерозмитнених автомобілів з країн ближнього зарубіжжя.
Київ лідирує за кількістю “п’яних” аварій
Хоча в країні і передбачені серйозні штрафи і покарання за водіння в нетверезому вигляді, українці все одно сідають за кермо в стані алкогольного сп’яніння; як наслідок, таких ДТП за період з 01.01.2017 р. по 31.07.2017 р. сталося 3398. Щоправда, за даними департаменту патрульної поліції, ДТП за участю п’яних водіїв становлять всього 3,8% від загальної кількості. Так, наприклад, за цей же період всього в Україні було зареєстровано 89 872 аварій.
“Зазвичай, найбільше ДТП (аварій взагалі, не тільки п’яних. – Ред.) стається на вихідних або ж першого дня після вихідних, особливо вранці. Також перед початком холодів і з першими заморозками, але це, переважно, незначні “стуканчики”, – говорить Віктор Шеверда, керівник прес-служби департаменту патрульної поліції.
Найбільше ДТП з п’яними водіями було в Києві – 573, тоді як в області налічується всього 158 таких аварій; серед областей лідирують Львівська і Харківська – 442 і 294 аварії відповідно. У Черкаській і Дніпропетровській областях за цей період було по 163 аварії. А ось на Кіровоградщині ДТП з п’яними водіями виявилося найменше – 21. Низькі показники також в Луганській та Житомирській областях – 39 і 45 аварій відповідно.
Саме в “алкогольних” аваріях та інцидентах через перевищення швидкості гине та травмується найбільше людей. Відсоток смертності в ДТП, скоєних за участю п’яних водіїв, становить 3,3% від загальної кількості загиблих в автомобільних аваріях.
Законодавство і покарання
Згідно зі статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тих, хто водить в нетверезому вигляді, очікують штрафи (які, до речі, збільшили в травні минулого року) і позбавлення прав:
– за перший випадок водіння в стані алкогольного сп’яніння передбачено штраф у розмірі 10 200 грн і позбавлення можливості керувати транспортним засобом на один рік;
– за повторне порушення протягом року – 20 400 грн штрафу і позбавлення прав на три роки;
– тим, хто двічі за рік попадався за кермом п’яним і знову скоїв аналогічний – штраф у розмірі 40 800 і позбавлення прав на десять років.
Якщо ж в разі аварій постраждали або померли люди, винні нестимуть вже кримінальну відповідальність. Згідно зі статтею 286 Кримінального кодексу, якщо в результаті аварії одна особа загинула або отримала серйозні тілесні ушкодження, водій може потрапити до в’язниці на термін від 3 до 8 років. Якщо ж загиблих було кілька, термін збільшується (від 5 до 10 років позбавлення волі).
Зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроект №7064 про посилення покарання за водіння в нетверезому вигляді. У пояснювальній записці говориться, що смертність на дорогах України становить 106 осіб на мільйон жителів, а це вдвічі більше, ніж в середньому в Європі.
Згідно з новим законопроектом, за ДТП, скоєні з вини п’яних водіїв, в яких потерпілий отримав тяжкі тілесні ушкодження, передбачається від 8 до 10 років позбавлення волі і заборона на керування транспортним засобом на 10 років. Якщо ж водій взагалі не мав права керувати машиною, йому загрожує 5 років в’язниці і довічне позбавлення прав.