Пільги на купівлю електромобілів в Україні: держава поверне 40% вартості

Через 10 років кожен четвертий-п’ятий автомобіль в Україні буде електричним, якщо держава поверне українцям гроші за покупку електрокара.

Нещодавно депутати продовжили звільнення електромобілів від податків ще на чотири роки. Машини стали дешевше приблизно на 1000 доларів. А тепер в парламенті пропонують ввести ще більше пільг. Наприклад, повертати українцям гроші, витрачені на електрокар. Або звільнити від податку на прибуток підприємства, які будуть виробляти електромобілі. Такі норми прописані в законопроектах № 8159 і №8160. Депутати планують розглянути їх у першому читанні вже найближчим часом.

Якщо законопроекти приймуть, до 2028 року кожен четвертий-п’ятий автомобіль в країні буде на електротязі.

Які ще пільги отримають електромобілі?

Покупцям електромобілів повернуть гроші

У парламенті готують програму підтримки розвитку електрокарів.

Одна з пропозицій – повернення прибуткового податку. Українці віддають 18% своєї зарплати до держбюджету. Однак частина податку, сплаченого до бюджету, можна повернути через податкову знижку. Поки що держава повертає гроші за витрати на освіту, житло і внески в приватний пенсійний фонд. Для отримання знижки треба піти в Фіскальну службу з паспортом, ІПН, договором на навчання, квитанціями за рік. Там дадуть заповнити податкову декларацію, в неї треба вписати отримані доходи за рік і суму, яку людина заплатила за освіту. Протягом 60 днів гроші повернуть.

Тепер до цього списку хочуть додати і покупку електрокара.

Оскільки електромобілі дорожче авто на бензині, повернення немаленьке – 18% від вартості машини.

Наприклад, новий Hyundai Ioniq коштує мінімум 746 тис. грн. за нього держава може повернути 134 280 грн. а за старий Nissan Leaf вартістю 307 тис. грн. – 55 тис. грн.

Ще в законопроекті пропонується скасувати внесок до Пенсійного Фонду (4,8% від вартості машини), який треба платити при реєстрації авто. А для розвитку інфраструктури на кожній парковці зобов’яжуть обладнати місця із зарядними станціями – мінімум 5% від загальної кількості паркомісць.

Разом з скасованими податками, електрокари можуть стати дешевше на 39,8%, якщо депутати проголосують за законопроект №8159.

Поки що офіційно в Україні свої електрокари продають BMW, Mitsubishi, Hyundai та Renault. Якщо знижка для покупця складе 39,8%, то на український ринок може зайти ще більше виробників електромобілів: наприклад, до вказаних вище приєднається Nissan.

Схожі пільги є і у інших країн. Наприклад, в Китаї покупець отримує компенсацію в розмірі близько 35% вартості авто, а в США така «знижка» становить 25%. У Португалії, Іспанії, Франції, Ірландії уряд виплачує субсидію в розмірі від 5000 до 7000 євро кожному покупцеві. У Великобританії, Данії, Німеччини прямих субсидій на покупку електромобілів немає, але всіх покупців звільняють від сплати транспортного податку на термін до 5 років або від збору при реєстрації.

В Україні збиратимуть електрокари і виробляти електробуси

Переорієнтація на електромобілі – глобальний тренд. Країни Європи, Китай і Індія заявили, що відмовляться від продажів машин з двигуном внутрішнього згоряння через 10-25 років. Та й самі автовиробники почали орієнтуватися на виробництво гібридів і електромобілів. Наприклад, Volvo оголосила, що до 2019 року у всіх нових машин буде акумулятор і електродвигун. Плани переходу на електричні приводи оголосили BMW, Daimler і Volkswagen Group.

Українські автовиробники програли у виробництві машин з двигуном внутрішнього згоряння. Але зайняти свою нішу в електромобілебудування ще не пізно.

Пільги для виробників

Якщо законопроекти № 8159 і № 8160 приймуть, то виробники зможуть 10 років не платити податок на прибуток, якщо будуть випускати електромобілі, батареї до них або зарядні станції. Також не треба буде платити ПДВ при ввезенні з-за кордону комплектуючих для електрокарів. А за імпорт кузовів і кабін не треба буде платити акцизний збір. В Україні є запаси літію, з якого виробляють літій-іонні акумулятори. Щоб стимулювати його видобуток, в парламенті пропонують звільнити компанії, які займуться видобутком літію і виробництвом акумуляторних батарей, від податку на прибуток.

Такі знижки можуть залучити іноземних виробників збирати свої електрокари в Україні.

Пільги стосуються виробництва і електромобілів, і електровантажвок, і електроавтобусів. Українські підприємства вже намагалися робити такі, проте поки без серійного виробництва. З держпідтримкою «Електрон» і «Богдан» зможуть запустити серійне виробництво електробусів. Можливо, до них приєднається і ЗАЗ, у якого теж були плани випускати електричні автобуси.

Другий проект, №8160, звільнить від сплати мита при ввезенні батарей, комплектуючих для електромобілів.

Якщо законопроекти приймуть, пільги будуть діяти до 2028 року. До цього часу кожен четвертий-п’ятий автомобіль в Україні буде електричним, прогнозують автори законопроекту. А це знизить залежність України від імпортного палива.

Джерело segodnya.ua

Не пропустіть