Як захистити авто від викрадення: що треба знати

На вулицях міста не припиняються “полювання” на чужі автівки. Жертвою зловмисників стають як недорогі авто, так і шикарні машини. Причому останні, запевняють фахівці, віднайти практично не вдається. Як вберегти авто від угону та які права мають потерпілі автовласники – запитували журналісти сайту “24”.

Відверто кажучи, поцупити автомобіль можна навіть з найкращою системою захисту. Досвідченим крадіям для цього знадобиться небагато часу – 5 хвилин. Тому, в принципі, система захисту машини від угону покликана для того, щоб ускладнити цей “процес”, сповістити власника про тривогу, а також допомогти в разі потреби автомобіль відшукати. Це можуть бути як електронні, так і механічні протиугінні засоби.

Електронні системи

Сигналізація

Найпоширеніший протиугінний засіб – сигналізація, котра лише повідомляє про спробу викрадення авто. Як відзначив у коментарі сайту “24” менеджер по роботі з клієнтами столичного “Хамер-центру” Сергій, сигналізації бувають різного типу: двостороння GSM сигналізація і так звана GSM “з мітками” – свого роду електронний чіп, який водій носить із собою.

Така сигналізація призначена для віддаленого контролю й керування транспортним засобом, а також для оповіщення про тривогу за допомогою мобільного телефону.

Якщо все-таки авто викрали, машину можна знайти по GSM-сигналу, тобто по базовим вишкам вираховується місце розташування автомобіля. Але викрадачі в курсі усіх цих систем. Тому, якщо знати де шукати, її можна відключити,
– розповідає експерт.

Ефективність GSM сигналізації лише в тому, що вона сповіщає власника про певні “спрацювання” в авто. А стійкість автомобіля до угону можуть виконувати додаткові пристрої, підкреслює Сергій. Наприклад, імобілайзер у вигляді мітки чи якихось кодів, які вводять рульовими чи секретними кнопками.

Системи захисту можуть встановлюватися як окремо, так і в комплексі разом із сигналізацією, капотним замком, замком коробки перемикання передач. Повний комплект такого захисту може обійтися від 7 тисяч гривень, якщо потужніша –12-15 тисяч гривень.

За словами Сергія, таке обладнання зараз “довговічне”, можна навіть з однієї машини знімати й встановлювати на іншу.

Імобілайзер

Імобілайзер блокує двигун шляхом розриву паливного ланцюга або блоку управління двигуном і захищає, скажімо, від швидкого угону з місця парковки. Доповненням до системи може бути замок капота та замок коробки перемикання передач. Встановлюється як окремо, так і в комплексі.

Датчики

Ще один сучасний вид захисту. Датчики відкритих дверей, багажника або капота дають сигнал на блок керування, коли двері або капот відкриті. Або датчики удару, що миттєво спрацьовують при ударі автомобіля і дають про це знати власникові машини.

Блок управління

Основну інформацію отримує з датчиків на автомобілі і відразу блокує двигун авто. Деякі блоки управління включають в себе світлову та звукову сигналізації.

Механічна система

Це зовнішні та внутрішні блокатори. Серед зовнішніх: блокатори на кермо і на коробку передач. Коштують недорого, легко встановлюються, проте мають невисокий ступінь захисту. Натомість внутрішні блокатори дорогі в установці, відтак більш надійні. Це і замки на капот, блокатор коробки передач або керма.

Механічні прилади блокування коробки перемикання передач (КПП) та керма, зазначає Володимир Савчук, керівник відділу розвитку та співпраці “Bear-Lock”, розробляються під кожну модель авто. Наразі вже розроблено понад 2000 моделей. Замок КПП з встановленням – 5500 грн. Замок на кермо з встановленням – 7500 грн. Ціни є приблизними та залежать від складності монтажу.

Супутникове стеження

Такий захист машини – з дорогих. Щоправда, ці системи працюють, коли автомобіль уже викрали, і показують на карті пересування транспортного засобу. У спеціальному диспетчерському центрі можна по карті слідкувати, у якому напрямку їде крадій. Єдиний мінусом системи супутникового стеження є пристойна абонентська плата.

“Секретка”

На противагу супутниковому стеженню цей захист – один з найдешевших. Автомобільна “секретка” відома ще напевно з часів Радянського Союзу, відзначив викладач автошколи “Київ” Антон Мірошніченко. Це секретна кнопка, яка блокує замок капота, роботу запалювання або секретний ключ у вигляді роз’єму, гайка на колесо тощо. Тобто це додатковий засіб захисту автомобіля від крадіжки – замаскована “кнопка”, до якої код знаєте лише ви.

Тобто після проведення певних дій тільки тоді можемо запустити автомобіль. Така система унікальна для кожного автомобіля. Грубо кажучи, це уже від таланту того, хто встановлюватиме пристрій залежить,
– коментує Мірошніченко.

За його словами, цей протиугінний механізм активно використовується і до сьогодні. “Секретку” встановлюють навіть на дорогих автомобілях.

Якщо авто викрали?

Якщо все ж таки неприємність трапилася і ваше авто викрали, в першу чергу відразу звертайтеся до правоохоронних органів, а також страхової компанії – у випадку, якщо присутнє так зване добровільне страхування КАСКО.

Якщо КАСКО відсутнє – підстав звертатися до страхової компанії немає. Оскільки інші різновиди страхування – обов’язкове страхування “цивільної відповідальності” – не підходить, розповідає адвокат Антон Кравченко, бо цивільна відповідальність власника як потерпілого не наступає. Також існує добровільне страхування “життя та здоров’я” водія та пасажирів, але в цьому випадку про це, на щастя, мова не йде. Йдеться лише про втрату майна.

У будь-якому разі викрадення автомобіля – злочин. Тому з моменту подачі заяви упродовж доби правоохоронці повинні розпочати досудове розслідування й, відповідно, внести ці відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та проводити належні слідчі дії. Далі вже перспектива знайдення авто залежать від того, яку інформацію мають слідчі, швидкості звернення і наявності належного технічного устаткування машини, яке може допомагати у розшуку, ну й звісно від конкретного випадку викрадення.

У свою чергу в сторони заявника, фактично, виникає статус потерпілого з моменту подачі такої заяви. Однак, підкреслює Кравченко, тут є деякі нюанси. Скажімо кримінально-процесуальне законодавство передбачає те, що заявникові обов’язково має вручатися пам’ятка про його процесуальні права. Але на практиці досить часто, каже він, відомості до ЄРДР не вносяться, що фактично може визнаватися бездіяльністю слідчих і підлягає оскарженню через суд. Заявник повинен оскаржувати таку бездіяльність упродовж 10 днів.

Іноді деякі слідчі тлумачать це так, що пам’ятка повинна вручатися під час допиту, а не в результаті подачі заяви. Хоча законодавство такого уточнення не містить,
– наголошує адвокат.

Зокрема така пам’ятка містить список прав потерпілого, серед яких право на ознайомлення з матеріалами справи, право на подачу клопотання, участь в слідчих діях тощо.

Тим часом, стверджують експерти: усе, що створено людиною, людиною може бути зламано. Тому 100% гарантії захисту авто від угону ні одна система не дасть. Хоча значно зменшить ризик потрапляння в подібну ситуацію та просто допоможе спокійніше спати, знаючи, що ваше авто надійно захищене.


Не пропустіть