Кузов автомобіля – пристрій і геометрія
Несучим елементом автомобіля є кузов, який крім усього іншого виконує силову функцію. У ньому знаходяться пасажири і водій, до нього прикріплений двигун, агрегати ходової частини, трансмісії, механізми управління, а також додаткове обладнання. Автомобільний кузов – це складна, геометрично правильна інженерна металева конструкція. Металева частина у кузова складається з днища, даху, панелей, крил, дверей, кришок багажника, капота, а також безлічі дрібних елементів. У спеціальні отвори встановлюють бічні стекла, лобове і заднє. Всілякі деталі з пластмаси та інших матеріалів у складі автомобільного кузова можуть бути в різній кількості. Для розміщення пасажирів і водія в салоні передбачені сидіння. Щоб забезпечити безпеку людей в рухомій автомашині при можливому зіткненні, сидіння обладнають спеціальними ременями безпеки.
Усередині салону розташовані всі необхідні елементи керування автомобілем, а також прилади контролю роботи агрегатів і систем: кермо, педалі, ручки управління фарами, поворотниками та іншими електроприладами. Потрібну температуру в салоні, в будь-яких погодних умовах, забезпечує система вентиляції та опалення машини. Геометрія кузова – це складний технічний показник автомашини, який визначає багато в чому не тільки зовнішній вигляд, але і зручність водіння, комфорт транспортного засобу. Даний показник являє комплекс параметрів у вигляді контрольних точок, які встановлює виробник для кожної певної моделі.
По геометрії кузова можна судити, чи був автомобіль в аварії, чи проводився в тій чи іншій мірі кузовний ремонт. Якщо автомашина побувала в аварії, то деформується часто не тільки кузов, але і інші частини. На перший погляд, після аварії пошкодження можуть здатися не настільки істотними, але насправді може бути не так. Бувають наступні ознаки порушення геометрії кузова. Це неправильне розташування коліс, що впливає на безпеку дорожнього руху і утрудняє керованість авто, призводить до підвищення зносу шин і зміна діагоналей. Порушення геометрії призводить до нещільного закриття капота, дверей, зміні зазорів між елементами.