Ціни на паливо пробили психологічну межу: чого чекати водіям в грудні

У грудні заправити автомобіль з баком 48 літрів бензином А-95 + стало на 58,56 грн дорожче, ніж в листопаді. За місяць ціни на паливо піднялися більше, ніж на гривню, стабільним залишається тільки скраплений автогаз. Багатьох автомобілістів цікавить питання: що буде з цінами на бензин в грудні.

Для початку слід зрозуміти, чому бензин подорожчав. Ціни на пальне зросли через подорожчання нафтопродуктів на кордоні України і девальвації гривні, кажуть експерти нафторинку, так як ціни на АЗС безпосередньо залежать від вартості нафтопродуктів на європейських ринках і курсу долара. До того, ж у вартість бензину та дизпалива входить акциз, який нараховується в євро. Через це ціни на заправках ростуть разом з курсом валют.

Так, дизпаливо подорожчало на 43 копійки, А-92 і А-95 – на 1,07 грн, і А-95 + на 1,22 грн в середньому по країні. Ціни на автогаз за місяць залишилися незмінними.

«На початку грудня ціни на бензин побили черговий рекорд, переступивши позначку в 30 грн. Нафтотрейдери довго намагалися тримати цінники в рамках психологічного мінімуму, тому що, всупереч розхожій думці, найменше зацікавлені у подорожчанні палива і зниженні споживчого попиту. Але знецінення гривні та зростання світових котирувань на нафту вплинули спочатку на оптові ціни, потім відбилися на роздрібних. Судіть самі. Ціна на нафту ось уже який тиждень тримається в межах 60 доларів. Раніше був коридор від 45 до 50 доларів. Долар подорожчав на 40 коп за два тижні. Не забуваємо, що акциз на бензин сплачується в євро за курсом НБУ», – говорить президент нафтогазової Асоціації Дмитро Кулик.

Якщо гривня по відношенню до долара втрачає 10 копійок, це означає, що бензин подорожчає на 6 копійок за літр. Якщо нафта подорожчає на 1%, то бензин знову подорожчає на 10 копійок за літр, зазначає експерт нафтового ринку Леонід Косянчук.

В цьому році є одна відмітна тенденція, додає Косянчук – якщо в кінці 2016 року ціни на зовнішньому ринку падали, то в цьому році з кінця літа нафтопродукти подорожчали більше, ніж на 40%, відзначає аналітик.

Загалом за місяць нафтопродукти подорожчали на 3-5%, за винятком зрідженого газу, говорить заступник директора НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев. Більше зросли оптові ціни. Це 8-9% на бензин і 5% на дизпаливо. По зрідженому газу такого зростання немає.

Що буде з цінами в грудні

Прогнозувати подальший розвиток ситуації складно, каже Дмитро Кулик. За прогнозами експертів нафтогазової асоціації, в грудні ціни на паливо будуть відносно спокійні, якщо не трапиться форс-мажорів.

Однак, за словами, Геннадія Рябцева бензин може подорожчати.

«Перша причина – це зростання цін на митному кордоні внаслідок підвищення нафтових котирувань. Зміни на нафторинку позначаються на цінах на кордоні. Друга причина – це курс. Гривня пішла вниз і, швидше за все, до кінця року курс буде 27.30-27.40 грн. Це означає, що приблизно на 25-30 копійок подорожчає паливо. До кінця року буде потенціал для зростання на рівні 30-40 копійок через ціни на кордоні, і приблизно на 20 копійок бензин може подорожчати через курс валют. Загалом вийде, що ціни можуть піднятися на 50-60 коп. якщо брати за базу нинішні ціни», – вважає експерт.

При цьому самі заправки не зацікавлені в підвищенні цін при низькій купівельній спроможності і попиті, вважає Леонід Косьянчук: «Підвищення цін – остання справа, але і працювати в збиток вони не можуть. Однак ніяких оптимістичних прогнозів щодо цін, виходячи з економічних реалій, немає».

Джерело segodnya.ua

Не пропустіть