Ціни на бензин в червні: чого чекати автовласникам

Ціни на нафтопродукти можуть стабілізуватися

У травні ціни на бензин злетіли. У порівнянні з початком минулого місяця, вартість палива на АЗС в середньому вище на 33 копійки. Однією з причин подорожчання стали санкції США проти Ірану. Після рішення Трампа вартість червневих ф’ючерсів на нафту виросла до рекордного рівня з 2014 року.

Яких цін на паливо чекати автовласникам в червні, дізнався сайт “Сегодня”.

Як змінились ціни на бензин

З лютого курс гривні до долара зміцнюється. Це до травня позитивно впливало на вартість бензину в країні. Однак далі ціни навряд чи будуть кардинально знижуватися за рахунок курсу, вважає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Поки гривня стабільна, на ринок впливатимуть ціни на нафту.

Після коливань цін на нафту в травні трейдери підняли ціни на паливо. Сьогодні заправити повний бак на 48 літрів бензином А-95 + дорожче, ніж місяць тому. Найбільше подорожчало дизпаливо. На літрі дизель набирав в ціні 34 копійки. А-95 + став дорожче на 30 копійок. Ціни на А-95 і А-92 виросли по 26 коп. за літр.

Слідом за нафтопродуктами ціни виросли і на скраплений газ. Зараз літр автогазу коштує на 51 копійку дорожче, ніж місяць тому.

Зазвичай автогаз дорожчає слідом за бензином. Трейдери просто прив’язують вартість скрапленого газу до бензину, пояснює Марунич. До того ж впливає сезонність автогазу, зазначає директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн.

“В целом, мы ожидаем, что сезон будет напряженным по сжиженному газу. Потребление очень высокое, а источники поставки – ограничены”, – говорит эксперт.

Так, влітку минулого року в Україні виник дефіцит скрапленого газу, що призвело до його подорожчання.
Чого чекати автовласникам у червні
“У травні всі перелякалися, коли ціна нафти досягла 80 доларів за барель. Але за останні два тижні ціна впала до 73-75 дол. І це змусило деякі мережі знизити ціни на заправках. Тому зараз така стабілізація цін. І те, що парламент ухвалив закон про Антикорупційний суд, дає надію, що буде зовнішнє фінансування і курс долара збережеться. Тому ціни повинні бути стабільними”, – прогнозує Сергій Куюн.

Зараз дефіциту на ринку немає, і є надія, що ціни на нафту підуть вниз, говорить аналітик UPECO Олександр Сіренко.
“Если нефть будет стоить столько же, то повышение цен может быть незначительным или вовсе остаться на текущем уровне”, – добавляет Дмитрий Марунич.

Якщо нафта дорожчає на 1%, то вартість бензину зростає на 10 копійок за літр через два тижні. Приблизно за 11-13 днів бензин з-за кордону або з заводу надходить на заправку.

А якщо долар дорожчає на одну гривню, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 копійок за літр через два тижні, зазначає директор спеціальних проектів Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев

Від чого залежать ціни на пальне

Ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини імпорту палива в Україну припадає на ці три країни.

Великий вплив на ціну чинить курс валют. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, але прибуток отримують в гривні. Коли національна валюта падає, то наступна закупівля нафтопродуктів обходиться компаніям дорожче, через що доводиться піднімати ціни.

До того ж, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто, залежить від стабільності гривні.

Подорожчання нафти посилить інфляцію в Україні, визнають у Нацбанку. Але зростання цін на товари українського експорту нівелюють інфляцію за рахунок збільшення притоку валюти.

Раніше НБУ дав прогноз, що в 2018 році вартість бензину зросте на 10,8%. На 2019 і 2020 роки Нацбанк також дає більш ніж оптимістичний прогноз інфляції палива: 5 – 5,5% на рік в гривневому еквіваленті.

Але експерти не такі оптимістичні. Як прогнозують аналітики інвестиційної групи ICU, світове зростання цін на нафту в 2018 році може стати причиною підвищення цін на бензин в Україні в середньому на 22-24%. Імпортований газ може також подорожчати на 8-11%.


Не пропустіть