Як правильно купити вживаний автомобіль по оголошенню

Експерти назвали 5 головних правил

Купуючи старий автомобіль “з рук”, завжди треба бути готовим до того, що неприємні сюрпризи на вторинному ринку зустрічаються часто-густо. І щоб не стати володарем “кота в мішку” або не нарватися на “кидал”, слід дотримуватися деяких правил, особливо якщо мова йде про найпопулярніший спосіб покупки – по оголошенню, передає Autodriving.
Перш за все, вивчаючи будь-яке оголошення про продаж авто з пробігом, не варто серйозно ставиться до повідомлень про те, що воно зберігалося виключно в гаражі і експлуатувалося тільки влітку. Ці аргументи можуть дозволити собі майже всі продавці, тому як перевірити заявлена ними по суті не можна, а на довірливу натуру подібні “заманухи” іноді діють. Не варто також вірити фотографіям: не факт, що зображений автомобіль – саме той, що пропонується. І найважливіше: слід завжди враховувати, що вибране оголошення може бути опубліковано посередником, дилером або професійним “перегонником”.

Телефонна розмова

Перший крок після того, як покупець вибрав підходящий варіант – дзвінок продавцю. Попередньо краще обміркувати розмову і підготувати список питань, мета яких – прояснити первинну картину про стан машини. Вже при зустрічі і її огляді залишиться тільки ретельно звірити інформацію, отриману по телефону.

Насамперед слід дізнатися, чи є ПТС дублікатом. Якщо у оригіналу цього документа закінчився термін, нехай власник привезе його на первинний огляд (зазвичай оригінал зберігають). Докладніше про це читайте нижче окремий розділ.
Далі слід з’ясувати причину продажу; кількість власників; місцевість, де експлуатувалася машина; чи присутні вм’ятини, подряпини або корозія; наявність поточних технічних несправностей; подробиці про аварійне минуле; інформацію про наявність капремонту двигуна або про заміну великих вузлів або агрегатів (коробка передач, генератор, амортизатори, і т.д.). Так само слід обов’язково попросити, щоб при зустрічі чистими були не тільки кузов і салон автомобіля, але і підкапотний простір.

Зустріч

Вирушаючи на зустріч, про всяк випадок візьміть з собою одного або кілька знайомих. Навіть якщо вони не розбираються в автомобілях, це варто зробити в цілях елементарної безпеки. Однак навіть при наявності найсильніших охоронців, на первинний огляд не слід брати з собою гроші. І ні в якому разі не можна перевіряти машину в майстерні, рекомендованій продавцем, а тільки в сервісі з перевіреними майстрами, які можуть провести максимально об’єктивну діагностику. Що стосується сервісної книжки, то її можна легко підробити, і це теж не можна випускати з уваги.

ПТС

Насамперед, за Паспортом транспортного засобу слід звірити VIN-номер машини і, по можливості, номер двигуна. Якщо в розділі документа “Особливі відмітки” зазначено, що ПТС є дублікатом, то слід мати на увазі – більшість фактів шахрайства траплялося при наявності дубліката. Найпоширеніший варіант, це коли оригінал документа покоїться в банку-кредиторі, бо машина “висить” в заставі. Навіть відсутність її в базі заставних авто не гарантуватиме юридичну чистоту транспортного засобу при відсутність оригіналу ПТС. Якщо в ньому стоїть відмітка “видано у зв’язку із зіпсованим документом”, то власник може пред’явити старий оригінал, так як багато сумлінних автолюбителів, яким нема чого приховувати, його зберігають. У цьому випадку підозри можуть бути розвіяні, в інших – ризик великий.

Пробіг

Скручений лічильник може розпізнати професійний механік, який до того ж розрахує середній кілометраж пробігу по другорядних факторів – роком випуску, станом кузова і технічній начинці, роботі підвіски, мотора і трансмісії.
Про вік автомобіля може свідчити протерта поверхню на ободі керма, промятие подушки сидінь, зношений і деформований пластик панелей і порогів, плями й розлучення на тканинній оббивці і навіть ремені безпеки зі слабкою фіксацією і недостатньою інерцією.

Найрідше в автомобілі змінюється кришка бензобака, так що її зовнішній стан може свідчити про реальний пробіг. У цьому сенсі існує ряд особливостей і секретів, властивих тій чи іншій моделі, за якими можна судити про вік автомобіля. Такими хитрощами при бажанні може поділитися досвідчений майстер сервісу, який спеціалізується на машинах обраної марки.

Торг
Одне з головних переваг купівлі автомобіля у приватника – можливість торгу. Адже продавець в силу певних обставин може довільно знижувати вартість, але з іншого боку, мало хто втратить можливість накинути зайву гривню, тому процес торгу – питання психології. Хоча практика показує, що у восьми з десяти випадків від оголошеної ціни можна відразу віднімати 10%. Крім того, кожен покупець (як і продавець) повинен знати, що за статистикою після першого року експлуатації машина втрачає в середньому близько 20% від початкової ціни, за другий рік – ще 15%, і за кожен наступний – по 10%.


Не пропустіть