В Україні дозволять Нацгвардії зупиняти машини шокерами та гранатами

22 травня Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт №10311 за авторством нардепів Максима Павлюка та Максима Бужанського. Документ розширює повноваження військовослужбовців Національної гвардії в частині застосування ними спеціальних засобів для здійснення покладених на них обов’язків.

Основна мета законопроєкту полягає в регулюванні питань застосування військовослужбовцями Нацгвардії різних заходів примусу, включно з фізичним впливом, спеціальними засобами, зброєю та бойовою технікою. Новий документ спрощує умови їх використання та уточнює перелік спеціальних засобів.

Так, законопроєкт деталізує конкретні види спеціальних засобів, які можуть використовувати військовослужбовці Нацгвардії. До цього переліку входять:

– Наручники
– Сітки для зв’язування
– Захисні бар’єри
– Турнікети
– Гумові та пластикові кийки
– Електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії
– Засоби примусової зупинки транспортного засобу
– Світлозвукові гранати та боєприпаси
– Бронемашини без штатного озброєння
– Спеціалізовані транспортні засоби
– Безпілотні повітряні судна
– Засоби радіоелектронної протидії

Умови застосування примусових заходів

Законопроєкт чітко визначає випадки, у яких військовослужбовці Нацгвардії можуть застосовувати примусові заходи. Наприклад, фізичний вплив може бути використаний для забезпечення безпеки, припинення правопорушень або затримання правопорушників. Спеціальні засоби обмеження рухливості, як-от кайданки або сітки, можуть застосовуватися під час затримання осіб, які чинять опір або намагаються втекти, а також під час доправлення затриманих до державних органів.

Примусове зупинення транспортних засобів

Особливу увагу в законопроєкті приділено застосуванню засобів примусової зупинки транспортних засобів, зокрема електрошокерів і світлошумових гранат. Військовослужбовці Нацгвардії мають право використовувати такі засоби в таких випадках:

– Водій транспортного засобу не виконав законні розпорядження або намагається уникнути контролю на КПП.
– Дії водія створюють загрозу життю та здоров’ю військовослужбовців або інших осіб.
– Необхідно затримати осіб, які вчинили кримінальне правопорушення і намагаються втекти на транспортному засобі.

Обмеження на застосування примусових заходів

Законопроєкт також передбачає заборони на застосування примусових заходів до певних категорій громадян. Зокрема, заборонено використовувати такі заходи проти вагітних жінок, літніх людей, осіб з інвалідністю та малолітніх осіб, за винятком випадків, коли такі особи вчиняють груповий або збройний напад, або створюють безпосередню загрозу життю і здоров’ю.

Джерело mashyna.com.ua