Експерт розповів, як в Україні вплине обвал цін на нафту

За словами експерта з енергоресурсів, падіння світових цін тільки нашкодить Україні

Нафта марки Brent 12 січні впав нижче $31 за барель, пробивши черговий 12-річний мінімум. Як розповів “Сегодня.ua” замдиректора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев, обвал ціни на “чорне золото” на вартість бензину на українських АЗС не вплине.

Більше того, експерт упевнений, ціни на нафту потягнуть за собою вниз весь сировинний ринок, від якого залежать валютні надходження в Україну.

“Будь-яке падіння цін на енергоносії може вплинути на країну, тільки якщо одночасно уряд залишає податки на колишньому рівні. В Україні на тлі зниження цін на нафту навпаки, податки підвищуються. З 1 січня до 13% підвищили акциз на бензин, це компенсує падіння цін на нафту – ціни на бензин не поміняються”, – розповідає Геннадій Рябцев.
Більш того, за словами експерта, є і негативний вплив обвалу цін на “чорне золото” – разом з нафтою дешевшає та іншу сировину.

“Якщо знижуються нафтові котирування на біржах, будуть знижуватися котирування і зерна, і металу, і добрив. А це основні товари, які забезпечують валютні надходження в Україну”, – розповідає експерт.

До слова, в той же час прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк бачить можливість для зниження вартості палива на автозаправних станціях (АЗС) України у зв’язку із здешевленням нафти на світовому ринку.

“Вже сьогодні ми бачимо, що є деяка можливість зниження цін на АЗС… Тут немає ніякого адміністративного тиску – чим менша ціна нафти, тим менша ціна “на пістолеті”, – сказав він на засіданні уряду в середу.

Прем’єр доручив міністру енергетики та вугільної промисловості України Володимиру Демчишин провести спільно з Антимонопольним комітетом зустріч з операторами ринку нафтопродуктів з питання ціноутворення. Зустріч відбудеться сьогодні.

Нафта Brent подешевшала торік на 35% після обвалу на 48% роком раніше, WTI завершила 2 015 рік з ціною приблизно на 30% нижче, ніж на його початок.

png_607

Нагадаємо, що з 1 березня в Україні вводиться новий податок на бензин і “дизель”. Міністерство фінансів розраховує на надходження до бюджету 3,2 млрд грн в 2016 році від підвищення акцизів на бензин і має намір направити ці кошти до спеціального фонду на ремонт автомобільних доріг України.

При цьому експерти вважають, що податок істотно не вплине на ціни на бензин в Україні.

Президент асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонінд Косянчук пояснює, що ціна на бензин в значній мірі залежить від курсу національної валюти. Якщо нафтопродукти дешевшають на зовнішньому ринку, і в цей же час долар по відношенню до гривні зростає, на ринку нічого не відбувається – одне компенсує інше. Вартість нафти впливає на ціни на бензин на українських автозаправних станціях. Україна закуповує 85% нафтопродуктів, ціна яких, в тому числі, залежить від вартості “сирої” нафти.

Фахівці зазначають – поки стабільність цін на нафтопродукти в Україні безпосередньо залежить від курсу гривні.

“Буде рости курс – будуть пропорційно зростати ціни на нафтопродукти. Але зараз ніхто не береться курс передбачити, і я в тому числі”, – зазначив директор консалтингової компанії “А-95” Сергій Куюн.