Онлайн-купівля автомобіля — переваги та недоліки
Протягом останніх кількох років практично всі сфери бізнесу перейшли до інтернету. Українці звикли продавати та купувати онлайн буквально все — від продуктів до автомобілів. Сьогодні перше знайомство з новою автівкою майже завжди відбувається онлайн, особливо якщо йдеться про вживану автотехніку.
Звичні офлайн-автобазари наразі не такі популярні, на відміну від онлайн-платформ, таких як, наприклад, маркетплейс AUTO.RIA.Українці швидко освоїли онлайн-пошук автівок, тим паче, що підбір автомобіля через інтернет має чимало переваг.
Чому купівля авто онлайн стала популярною
Можна говорити одразу про кілька причин:
-
Розвиток та вдосконалення спеціалізованих онлайн-майданчиків. Творці сайтів з продажу автомобілів та дошок оголошень прагнуть зробити свої майданчики зручними та функціональними. Це дозволяє залучити якнайбільше відвідувачів, а слідом за ними рекламодавців та інвесторів.
-
Широкий вибір авто. Якщо традиційні офлайн-авторинки пропонують непоганий вибір автомобілів, то онлайн-майданчики щодо цього безмежні. Не встаючи з дивана, можна вибрати автомобіль у будь-якій точці країни та навіть за її межами. Під час пошуку можна задати потрібну марку авто, встановити обмеження за ціною або географічним розташуванням. Завдяки високій конкуренції на онлайн-майданчиках набагато легше вибрати хороший автомобіль за прийнятною ціною.
-
Зручність. Під час пошуку автомобіля онлайн не потрібно витрачати час та сили на дорогу, враховувати погодні умови та інші моменти. Переглядати пропозиції можна цілодобово з телефону або ноутбука, а наявні запитання поставити телефоном. Багато майданчиків пропонують й додаткові послуги — наприклад, перевірку авто за VIN-кодом.
Вирушати на особисту зустріч та огляд можна лише після того, як усі тонкощі з’ясовані, а з власником досягнуто попередньої домовленості.
Переваги онлайн-покупки нового автомобіля
Якщо плюси використання онлайн-майданчиків для придбання авто очевидні, то при дистанційній покупці автівки з салону є й інші переваги:
-
відсутність потреби витрачати час на дорогу;
-
можливість вибрати модель у потрібній комплектації;
-
підбір додаткових опцій;
-
можливість відстежити зміну вартості авто залежно від видалення чи додавання опцій.
Замовляючи в дилерському центрі новий автомобіль, покупець може не тільки впливати на його вартість шляхом виключення непотрібних «плюшок», але й отримати машину в бажаній комплектації.
Недоліки покупки авто онлайн
Незалежно від того, купується новий автомобіль чи вживаний, у самому факті онлайн-покупки є одна істотна вада — неможливість особисто протестувати автівку до моменту придбання, залізти під капот або вирушити на перевірку на станцію техобслуговування. Часто саме ці чинники стають вирішальними під час оформлення угоди купівлі-продажу.
Також завжди є ризик натрапити на шахраїв. При покупці автомобіля онлайн не варто робити жодних передоплат, поки всі нюанси угоди не будуть перевірені досконало. Обирати авто слід лише на інтернет-майданчиках, що проводять базову попередню перевірку.
Не лише покупка, а й оформлення
Сьогодні в Україні можна не тільки вибрати автомобіль онлайн, а й купити та переоформити його на нового власника. Зробити це можна через «Електронний кабінет водія» у додатку держпослуг «Дія».
Таке нововведення дає можливість трохи розвантажити сервісні центри МВС та уникнути черг та масових скупчень людей в одному місці, що в період проведення бойових дій є досить небезпечним. Про збільшення швидкості в цьому випадку не йдеться, адже онлайн можна лише подати необхідні документи, а всі перевірки відбуватимуться по-старому — вручну через співробітників сервісного центру.
На практиці це виглядає так:
-
Покупець знаходить відповідний автомобіль на одному з онлайн-майданчиків, обговорює з продавцем усі питання та попередньо домовляється про здійснення купівлі-продажу.
-
Продавець звертається до Експертного центру МВС для отримання висновку про технічний стан автомобіля. З 14.12.2022 цей етап виділено в окремий пункт під час перереєстрації авто, що дозволяє надалі проводити процедуру реєстрації онлайн.
-
Покупець та продавець в електронному вигляді заповнюють договір купівлі-продажу, який автоматично потрапляє до Сервісного центру МВС, де предмет договору перевіряють у всіх необхідних реєстрах та базах.
Якщо перевірка пройшла успішно, покупець та продавець засвідчують договір цифровими електронними підписами, після чого він вважається укладеним.