3 зимові помилки досвідчених водіїв, які можуть скінчитися трагічно

Багато водіїв старого гарту, які навчалися їздити ще на «Жигулях», думають, що електронні прибамбаси на машинах тільки заважають. Невідомо виходячи з чого вони зробили такі висновки. Але ми не раз зустрічали людей, які намагалися довести, що ABS – тупа буржуазна електронна приблуда, ESP та інші електронні помічники – це від лукавого, а фрикційні шини – взагалі змова маркетологів.

У зв’язку з цим ТМ вирішив коротко розповісти, як працює сучасна електроніка в машині.

Міф 1: Чи гальмувати в повороті
В автошколах вчили – а в деяких вчать досі, – що в поворотах гальмувати не можна. Але це вірно тільки для доісторичних машин без ABS. Зараз такі автомобілі вже не випускають. Якщо ж машина з ABS, то можна сміливо тиснути на гальмо в повороті. Для цього ця система і придумана.

З ABS пов’язаний, до речі, ще один міф. Багато водіїв думають, що антиблокувальна система гальм потрібна для скорочення гальмівного шляху. Але ні – ABS не применшує гальмівний шлях, а в багатьох ситуаціях навіть збільшує його.

Ця система створена для збереження можливості маневрувати при натиснутій педалі гальма: колеса не блокуються, і машина навіть в повороті з натиснутими гальмами буде слухатися керма, повертати, об’їжджати.

Міф 2: Електронні помічники тільки заважають
Багато водіїв з незрозумілих причин вважають, що електронні помічники, які входять в комплекс активної безпеки, не потрібні досвідченому водієві. Більш того, досвідченому водієві вони нібито заважають. Деякі навіть звинувачують в аваріях електронних помічників.

Слава богу, що так говорять в основному ті водії, хто ніколи не відчував на собі дію таких систем. Наприклад, система стабілізації, система розподілу гальмівних зусиль, ABS, противобуксовочная система і так далі – це системи, дія яких людина не може імітувати чисто фізично. А є ще система моніторингу сліпих зон, система автоматичного паркування, система стеження за смугою, підрулювання, підтримки дистанції, спуску з гори і так далі.

Наприклад, щоб людині імітувати роботу ABS з системою розподілу гальмівних зусиль або ESP, потрібні були б чотири педалі гальма – по одній педалі на кожне колесо. Але навіть якщо припустити, що людина може зімітувати роботу ESP, йому постійно потрібно тренуватися, щоб дії були доведені до автоматизму. А постійно тренуються тільки гонщики.

Інше питання, що багато людей переоцінюють можливості допоміжних систем – багато в чому через зусилля маркетологів, виставляють електронних помічників як панацею. Правда ж в тому, що в деяких ситуаціях електронні системи просто не можуть виправити помилки водія – якщо він, наприклад, дуже-дуже сильно перебирає зі швидкістю в повороті.

Так що не варто говорити, що електронні системи марні. Вони дуже навіть корисні. Початківцям водіям більшою мірою, досвідченим в меншій, – але все одно корисні для тих і інших.

Міф 3: Шиповані шини краще фрикційних
Багато водіїв вірять, що шиповані шини взимку набагато краще фрикційних. Хоча є і ті, хто, навпаки, вважає, що фрикційні краще. Але ні ті, ні інші не праві. Істина, як завжди, десь посередині.

Якщо говорити не про найсучасніші «липучках» і «шипах» – шинах останніх поколінь, з дуже дорогими технологіями, – то різниця між ними дійсно є. Шипи, наприклад, краще тримають в невеликий мороз, приблизно до -15 градусів за Цельсієм, а в екстремальний холод, коли лід стає настільки твердим, що шипи не можуть в нього встромити, краще починає тримати липучка. До того ж липучка краще шипів в плюсову температуру на мокрій дорозі, або коли дороги почищені до асфальту.

Що ж стосується нових поколінь шипованих і нешипованих шин, то значної різниці – такої, як раніше – між ними немає. Шипи навчилися тримати дорогу при плюсовій температурі і не пасувати при екстремальних морозах, а «липучку» навчили триматися за дорогу в усьому діапазоні зимових температур.


Не пропустіть