Спаси і вбережи. 5 способів уберегти свою машину від крадіжки

Хвиля автомобільних крадіжок у Києві вразила навіть тих, хто пам’ятає лихі 90-ті. Якщо ви — щасливий власник BMW X6 або Lexus RX, вам є про що хвилюватися. Як і власникам інших автомобілів, популярних у нинішніх крадіїв. Що зробити, щоб захистити улюбленого “залізного коня”?.

Років 10 тому в певних колах був популярний жарт про те, що якщо хочеш розлучення без аліментів, купи дружині BMW X5. Тоді популярні кросовери на вулицях часом викрадали разом з людьми, які перебували всередині.

Нинішні викрадачі, які орудують в українській столиці, воліють модний BMW X6. А також багато інших популярних авто.

Спати спокійно, коли улюблений чотириколісний друг ночує під будинком, може тільки людина з залізними нервами. Чи той, хто просто не знає, як позбутися попередньої машини.

Якщо захочуть викрасти, викрадуть у будь-якому разі — одностайно кажуть як експерти-криміналісти, так і самі викрадачі, які часом не соромляться відвертих діалогів з пресою.

Це своєрідна варіація на тему прислів’я «проти злодія немає засува». І сумна статистика викрадень лише підтверджує цю тезу. Викрадають все — від банальних «жигулів» на запчастини до нечувано дорогих «лексусів».

Не рятують ані механічні, ані «розумні» сигналізації. Обминають механічні замки і найвигадливіші «секретки». Виерадають машини і з освітлених вулиць і зі стоянок з охороною.

І це притому, що більшість порад щодо охорони свого авто досить банальні й передбачувані. Багато автовласників чули їх безліч разів, але все одно не дотримуються їх.

Чи є спосіб уберегти своє авто від угону, якщо ви живете в кримінальному Києві зразка 2016 року?

НВ пропонує кілька простих рецептів.

Купіть машину, яка не цікавить викрадачів

Одна з найзабавніших рекомендацій. Але дуже дієва.

Аргумент, який говорить, що зараз викрадають практично будь-які авто, легко розбивається об статистику. Рейтинг викрадених авто в Києві досить традиційний — преміальні моделі Toyota, Lexus, Honda, BMW, Mercedes і Range Rover.

Також популярні дешеві авто — Lanos, Chevrolet Lacetti і всілякі «жигулі».

Мотивація і в тому і в іншому випадку — проста. Викрадають ті машини, на які є попит — в цілому або розібраному вигляді.

Згідно з неофіційними коментарями представників правоохоронних органів, сьогодні велика частина викрадених машин, які цікавлять викрадачів, цілком вивозиться в Росію через «чорну діру» – ДНР і ЛНР.

Усілякі «ланоси» викрадають найчастіше для розбирання на запчастини. Машини затребувані, тому і кузовні деталі та деталі ходової і двигуна легко швидко «скинути».

В обидві категорії не потрапляють досить багато марок авто. Практично нема про що турбуватися власникам таких автомобілів як Volvo, Fiat, Jeep, Subaru, SsangYoung, Suzuki.

Ну і французькі машини, як відомо, викрадають тільки у французьких комедіях. Peugeot і Citroen — не фігурують у зведеннях про угони. З Renault кримінальних випадків теж майже не буває.

Автомобілі таких марок як Volkswagen, Nissan, Mitsubishi, Hyundai, KIA, Skoda — належать до середньої групи ризику. Деякі їхні моделі викрадачі дуже люблять, але багатьох з-поміж них — просто не помічають.

Установіть дорогу «сигналку»

Смішно давати таку очевидну пораду в статті про захист авто від угону. Однак, більшість власників авто, навіть дорогих брендів, нехтують цією примітивною порадою.

99% авто сьогодні обладнані штатною сигналізацією. Менеджери з продажу в салонах переконують покупців у тому, що це хороші системи. А часто ще й лякають тим, що установка нештатної охоронної системи вимагає глибокого втручання в електроніку автомобіля, а отже, загрожує проблемами.

Це хибна логіка. Викрадачам-професіоналам відомі всі штатні системи, на їх відключення йдуть лічені секунди.

До речі, це стосується як бюджетних авто, так і преміальних брендів. Вражаюче, але факт — навіть у дуже дорогих авто часто стоять досить прості системи, які здатні зупинити лише випадкового і не дуже підготовленого викрадача.

Автор цієї статті обдзвонив кілька компаній, що займаються установкою протиугінних систем у Києві, представляючись потенційним клієнтом. Як легенду використав історію про те, що я є власником Honda Accord (Mazda6, Toyota RAV4), мешкаю на Борщагівці (Троєщині, Харківському). Хочу убезпечити авто, яке обладнане тільки штатною сигналізацією.

У всіх випадках автор чув практично одакову відповідь — штатна сигналізація марна, рекомендуємо встановити дорогу електронну сигналізацію і доповнити її механічними засобами захисту. Серед рекомендованих рішень – Pandora, Starline, SHerKhan.

Додайте механічний захист

Електронні сигналізації сьогодні досить складні і досконалі. Зокрема, використовуються дуже довгі ключі авторизації між брелоком і центральним блоком, що практично унеможливлює сканування брелока.

Тобто старий добрий метод не працює. Викрадач з допомогою спеціального радіообладнання не може засікти сигнал на парковці супермаркету, коли ви закриваєте машину, і не може відкрити її, коли ви йдете.

Також дорогі сигналізації передбачають розміщення іммобілайзера з «секретками» в нетривіальних місцях авто, що ускладнює завдання їх вимкнути вручну.

Супутникова сигналізація і сигналізація з використанням стільникового модуля, яку багато власників авто вважають ледь не панацеєю від усіх бід, насправді, легко глушиться з допомогою недорогого обладнання.

Проте, зловмисники теж не розслабляються. Брендів дорогих сигналізацій теж не так багато, тому досвідчені викрадачі знайомі з їхніми особливостями.

Тут на допомогу прийдуть механічні засоби захисту. Банальне блокування коробки передач окремим ключем може виявитися дієвим методом на деяких моделях авто. Адже для його відключення зловмисникам доведеться розбирати чи не півмашини.

З іншого боку, в деяких авто такий захист має символічний характер, і для того, щоб обійти його, досить викрутки.

Досвідчені експерти пропонують установку нештатних блокування коробки передач і капота. Дорогі системи зі складними замками і ключами можуть поставити в безвихідь навіть досвідченого злодія. Адже вибір механічних засобів захисту набагато більше, ніж електронних сигналізації і протиугінних систем. Неможливо вгадати, яке саме обладнання може знадобитися для зняття такого захисту. Це може відлякати зловмисників.

Комплексний захист

Експерти, опитані НВ, одностайно кажуть, що «якщо хочуть викрасти конкретно вашу машину, то захистити її шансів мало». Ані електронні, ані механічні засоби захисту тут не допоможуть.

Проте, випадків, коли викрадачі з якоїсь причини хочуть викрасти неодмінно таку машину, як у вас (модель, рік, колір, комплектація), небагато.

Частіше вони просто виходять на полювання за ходовими моделями авто і вибирають те, яке легше викрасти.

І тут задіюється чи не найважливіший фактор захисту авто від угону — комплексність цього самого захисту.

Якщо на вулиці будуть стояти два авто, які цікавлять викрадачів, то вони віддадуть перевагу викрасти машину, з якою менше метушні. Викрадачі рідко озброєні і готові до конфронтацій. Менше всього вони хочуть, щоб їх засікли. Їхнє завдання вскочити в машину і поиїхати.

Виявивши в авто другий-третій-четвертий рівень захисту, вони радше кинуть машину і вирушать на пошуки іншої цілі. Навіть якщо кожен з цих рівнів захисту сам по собі не становить проблеми, то загалом вони можуть забрати у викрадачів стільки часу, що ризик бути поміченими буде занадто великий.

Дорога електронна система плюс дві-три механічні захисти, доповнені добре освітленою і бажано охоронюваною стоянкою, — ось комплекс заходів, який можна вважати достатнім для того, щоб більшості викрадачів не захотілося зв’язуватися з вашим авто.

Нестандартне мислення

Продовженням попередньої поради є майже жартівливий метод захисту авто методом… тюнінгу.

Викрадачі зацікавлені в тому, щоб збути викрадену машину. Це завдання ускладнюється, якщо машина прикметна й сильно відрізняється від стандартного заводського дизайну.

Ускладнюється з двох причин. По-перше, таку машину складніше переганяти від місця викрадення до пункту призначення. А в сучасних українських реаліях з «чорною дірою» на Сході — це значить, що треба їхати через півкраїни.

Далеко не завжди викрадачі можуть ховати машини у фурах. Частіше їх женуть своїм ходом, просто змінивши номери. І тут дуже недоречними будуть аерографія на всю машину, нестандартні колісні диски, дзеркальне тонування скла, спойлери, обвіси та інший зовнішній тюнінг. Таку машину зупинять за орієнтуванням під час плану-перехоплення на першому ж посту ДАІ.

Значить, викравши примітну машину, викрадачі повинні негайно зайнятися її перефарбуванням, демонтажем елементів тюнінга тощо. Для цього потрібно місце та обладнання. Це дорого і клопітно.

Це будуть робити тільки в тому випадку, якщо чомусь потрібно саме така машина. А це рідкість. Найімовірніше, полюючи за банальною Honda Accord, викрадачі просто віддадуть перевагу викраденню машини, яка не має характерних ознак.


Не пропустіть