Чи вмієте ви економити бензин – унікальний тест для водіїв

Дізнайтеся, який ви водій: марнотрат або суперекономний професіонал, пише segodnya.ua.

Всі знають: у двох водіїв на автомобілях однієї і тієї ж марки, на одному і тому ж відрізку шляху буде різна витрата палива. Ця різниця залежить від манери водіння і вміння вибудовувати свій маршрут. Пройдіть наш тест і визначте, чи вмієте ви водити свій автомобіль економно. А якщо ні, то що потрібно зробити, щоб навчитися цьому.

1. Ви любите поспати, тому вискакуєте з дому вранці в останній момент, а потім несете стрімголов по трасі.

2. У вас в запасі завжди є кілька варіантів маршрутів. Дізнавшись заздалегідь ситуацію з пробками, ви вибираєте найоптимальніший. Якщо ж бачите, що на всіх під’їздах до будинку затори, вважаєте за краще пересидіти застійний період в кафешці, ніж коротати час за “штурвалом” в пробках.

3. Ви – водій-гепард: любите обганяти, підрізати. Загалом, їздите так, щоб адреналін підвищувався не тільки у вас, але і у всіх учасників дорожнього руху. А дистанцію нехай тримають “чайники”, які тільки нещодавно сіли за кермо.

4. Прізвище Плюшкін – це про вас. Чого тільки немає у вас в багажнику: і старий шланг, і ящик з пивом, і забута банку торішніх огірків.

5. Влітку ви любите прокотитися з вітерцем, щоб вікна були навстіж. І приємно, і економія, адже кондиціонер “жере” стільки палива. Якщо ще й музику включити на всю потужність – драйв забезпечений.

6. Ви регулярно заїжджаєте на СТО, навіть коли немає видимих проблем. Просто так, для профілактики.

7. Ви вмієте рахувати гроші, а тому знайшли кілька заправок з найнижчими цінами.

8. Ви настільки зрослися зі своїм автомобілем, що навіть в магазин в 10 хвилинах ходьби від будинку їздите на ньому.

КЛЮЧ ДО ТЕСТУ
Ви отримуєте по балу за кожну відповідь “Так” на питання 1, 3, 4, 5, 7, а також за кожну відповідь “Ні” на запитання 2, 6, 8.

Від 5 до 7 балів. Ви супер марнотрат, який допускає все мислимі помилки, що призводять до перевитрати палива.
Від 3 до 5 балів. Ви керуєте досить економно, але вам не вистачає організованості. Виходьте на роботу раніше на півгодини, заїжджайте на СТО для профілактики – і буде вам економія.

Від 0 до 2 балів. Ви знаєте, що на обгонах швидше не доїдеш, що дешеве паливо може вивести двигун з ладу тощо. Завдяки професіоналізму вам вдається витрачати паливо оптимально.

ЯК ВАШ СТИЛЬ ВОДІННЯ ВПЛИВАЄ НА АППЕТИТИ АВТОМОБІЛЯ

ЗВИЧКА 1. У кожного автомобіля є межа швидкості, після перевищення якої витрата палива зростає. Вивчіть документацію до неї, а також думки досвідчених власників, щоб зрозуміти, на якій позначці спідометра закінчується економний режим. Особливо це актуально на трасі, де різниця у витраті між, скажімо, 90 км/год і 120 км/год може становити 1-2 літри і більше. А це – економія не менше 20-40 гривень на кожній сотні кілометрів, і при цьому час поїздки збільшиться не набагато.

ЗВИЧКА 2. Затори – не тільки втрачений час. Постійні розгони і зупинки, рух на першій-другій передачах швидко спустошує бензобак. А практика показує, що нерідко досить виїхати на півгодини раніше, щоб встигнути проскочити потенційно “застійні” місця, які відомі кожному водієві: мости, звуження доріг, ділянки зі світлофорами і транспортні розв’язки. Подкорректируйте графік, використовуючи навігатор, який показує пробки і прокладає маршрут в об’їзд заторів – і витрата палива впаде.

ЗВИЧКА 3. Найбільше палива будь-який двигун витрачає при прискоренні. Добре, коли машина може показати “5 секунд до сотні”, але максимальна динаміка по-справжньому потрібна тільки при обгонах, щоб якомога менше перебувати на зустрічній смузі. У місті ж немає сенсу прискорюватися, намагаючись випередити потік: все одно зупинитеся разом з іншими на наступному світлофорі. Крім того, дотримання дистанції – це не тільки один з визнаних способів убезпечити себе на дорозі. У щільному міському трафіку це нерідко дає можливість не сповільнюватися до повної зупинки при під’їзді до червоного світла світлофора. Та й в цілому дозволяє плавніше сповільнюватися і прискорюватися, а значить, менше відкривати форсунки.

Також потрібно розуміти, що за законами фізики опір повітря зростає пропорційно квадрату швидкості. Тобто якщо авто споживає близько 7-8 л на 100 км при помірній швидкості близько 80 км/год, то на швидкості 100 км/год його апетит зросте вже до 9-9,5 л, а при 180 км/год воно буде ” їсти “вже 16-18 л на сотню. Так що “літати” не варто!
ЗВИЧКА 4. Кожні 50 кг додаткової ваги призводять до збільшення витрати палива на 3-5%. Якщо є необхідність щось перевозити, краще використовувати аеробокси: їх форма зводить до мінімуму опір автомобіля зустрічному потоку повітря.

ЗВИЧКА 5. Витрата палива під час руху малолітражного авто на швидкості 110 км/год з включеним кондиціонером і закритими вікнами складає близько 8 л. А ось відкриті вікна при вимкненому “кондішеном” обійдуться в 10,5 л. Пояснюється це просто: включений кондиціонер “гальмує” двигун менше, ніж аеродинамічний опір відкритих вікон.

ЗВИЧКА 6. Зізнайтеся, чи багато водіїв, навіть досвідчених, регулярно стежать за тиском в шинах? На жаль, найчастіше він починає турбувати лише тоді, коли з’являються явні візуальні ознаки приспущеного колеса. Але їзда на спущених шинах різко збільшує не тільки витрата палива, а й знос самих шин. Варто перевіряти тиск в них мінімум двічі на місяць. Ще один приклад. Вартість фільтрів – повітряних, паливних, – всього кілька десятків гривень. Забитий брудом фільтр сам по собі призводить до збільшення витрати, але не це найнеприємніше: рано чи пізно від недостатнього очищення компонентів паливної суміші страждають форсунки. І тоді витрата збільшується вже істотно – і на паливо, і на чистку або заміну форсунок. Тому треба регулярно заїжджати на СТО для профдіагностики.

ЗВИЧКА 7. Оптовий продаж бензину і дизпалива ведеться в тоннах, а роздрібна – в літрах. Значить, чим нижче щільність продаваного бензину, тим більше літрів продасть АЗС з однієї тонни. Так, у нас за стандартами допускається щільність бензину 95-євро в діапазоні 720-775 кг/куб. м. У той же час з однієї тонни бензину з щільністю 775 кг/куб. м АЗС продасть 1290 л бензину, а з щільністю 720 кг/куб. м – 1390. І те, і інше допустимо по ГДОСТу, а заправкам вигідно продавати менш якісний бензин. Врахуйте, щільність бензину прямо пропорційна його теплоті згоряння, тобто прямо впливає на витрату палива автомобілем. Тому не женіться за більш дешевим паливом.
ЗВИЧКА 8. “Наші люди в булочну на своєму авто не їздять” – так можна перефразувати відому цитату з “Діамантової руки”. Сьогодні це недозволена розкіш.

ЗАГАЛЬНА ПОРАДА. Щоб проаналізувати свій список справ на день, вистачить півгодини. Це проста дія дозволяє вирішувати питання, які потребують пересування на авто більш комплексно, уникаючи повторних поїздок. А в поїздках на тривалі відстані можна об’єднуватися з друзями, близькими, колегами – і тоді вигода буде очевидна.


Не пропустіть