“Листи щастя” і великі штрафи: стало відомо, як зміниться життя водіїв в Україні

Протоколи хочуть класти “під двірник” і ввести спеціальних інспекторів

Поліція отримає право штрафувати порушників паркування заочно – квитанцією під “двірник”.

Життя українських автомобілістів може скоро змінитися. Рада ухвалила в першому читанні закон, який змінює правила парковки і покарання за їх порушення. Тепер в Україні можуть з’явитися паркувальні інспектори, протоколи про порушення залишатимуть “під двірником”, а самі порушення фотографуватимуть. Які ще новинки містить закон, і як це вплине на ситуацію з парковками в містах, з’ясувала “Сегодня”.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ. Головне нововведення – у патрульних поліцейських і спецінспекторів з паркування (їх призначать місцеві органи влади) з’явиться право штрафувати порушників правил стоянки в їх відсутність, як це прийнято в Європі. Квитанцію про штраф і копію протоколу про порушення посадова особа може залишити на лобовому склі автомобіля. Зараз оштрафувати порушника може тільки патрульний поліцейський і лише в момент неправильного паркування, або дочекавшись, коли той з’явиться біля свого авто.

“За рік по Україні за це оштрафовано всього 257 порушників на суму 43,2 тис. гривень”, – повідомив один з авторів законопроекту Ярослав Дубневич. За його прогнозами, наведення порядку з оплатою паркування збільшить доходи мегаполісів. Наприклад, міськбюджет Києва зможе отримувати до 300 млн грн на рік у вигляді плати за парковку, а не 70 млн грн, як зараз. На ці гроші можна буде побудувати багатоповерхові паркінги. А також обладнати недорогі парковки на кінцевих станціях метро, щоб ті, хто живе в передмістях, залишали там свої авто і їхали у справах до столиці вже громадським транспортом, не завантажуючи центр.

Закон передбачає, що будь-яке порушення правил паркування обов’язково має бути задокументовано за допомогою фотофіксації. Всі фото інспектори “заливатимуть” на спеціальний сайт, де кожен порушник зможе “знайти себе” за номером фото.

Хочуть підняти і штрафи за порушення правил паркування. За несплату стоянки на платній парковці (наприклад, в Києві це коштує 5, 7 і 10 грн/год), чим ближче до центру міста, тим дорожче, пропонують штрафувати в 20-кратному розмірі від вартості години “постою” (100, 140 і 200 грн відповідно). Зараз у паркувальників такого права немає.

ДУМКИ. Патрульна поліція – за нововведення. “Вважаємо, що нововведення буде зручно і для патрульних, і для автомобілістів”, – сказав нам спікер патрульної поліції Віктор Шеверда. А ось юристи вказують на недоробки. На їхню думку, депутати знову хочуть, як вже було з горезвісними “листами щастя”, штрафувати власників автомобілів – фізичних або юридичних осіб, а не того, хто за фактом був за кермом у момент порушення.

“Незаконність таких штрафів підтвердив Конституційний суд ще 2010 року, тому якщо закон ухвалять, то протокол буде легко оскаржити в суді, – сказав нам автоюрист Вадим Володарський. – А щоб водії не порушували правил паркування і платили за нього, треба створити достатню кількість обладнаних паркомісць, а не повісити, де заманулося, забороняючий знак. Або намалювати на дорозі розмітку, поставити знак “Платна парковка” і не стягувати гроші неясно за які послуги”.

Водії теж активно обговорюють прийдешні нововведення. “Я живу в передмісті Києва, працюю в центрі, їжджу на авто, тому змушений паркуватися де заборонено, адже біля моєї роботи стоянки немає”, – зізнається менеджер Іван Хмелевський. А столичний таксист Олександр Панков очікує посилення боротьби з такими порушниками: “Мене не цікавлять проблеми тих, хто ставить авто під заборонним знаком на смузі для транспорту, через що виникають затори. ПДР однакові для всіх. Якщо таких водіїв почнуть штрафувати, вони швидко знайдуть, де без порушення припаркувати свій автомобіль”.


Не пропустіть