Нові правила отримання прав водія: які серйозні зміни затвердили

В Україні зміниться порядок отримання прав водія – документ можна буде отримати без навчання в автошколі. До того ж, кількість спроб складання практичного іспиту з водіння не обмежуватиметься.

Про це пише “РБК-Україна“.

Кабінет міністрів України затвердив новий порядок отримання прав водія. Він суттєво відрізняється від правил, які діяли в Україні протягом багатьох років. Зміни є частиною реформи, яка запроваджується МВС із літа 2023 року. Нововведення передбачає, що майбутні водії мають вибір – вивчати теорію самостійно або в автошколі. Якщо раніше відвідування теоретичного курсу в автошколі було обов’язковим, то цю норму прибрали. Документи про теорію в автошколі не потрібні. Людина може вивчати ПДР вдома. Потім потрібно прийти в будь-який центр МВС і скласти іспит, попередньо записавшись на нього онлайн.

Як зазначив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, ці нововведення стосуються також проекту Автошколи для осіб з інвалідністю. У рамках програми можуть навчатись, зокрема, поранені військові. Самостійне вивчення теорії зробить процес підготовки більш зручним.

За словами міністра, порядок Кабміну набуде чинності з моменту його офіційного оприлюднення. Ці ж зміни передбачені у ухваленому ВР законопроекті №7354 і мають набути чинності у листопаді 2023 року.

Як проходитиме іспит з теорії правил дорожнього руху

Реформа сервісних центрів МВС передбачає створення прозорих умов складання іспитів. У кабінетах більше немає “сліпих зон” – встановлено по 4 камери, які забезпечують перехресну зйомку та додатково фіксують звук у приміщенні. Скласти теоретичний іспит можна у будь-якому центрі МВС країни. Пізніше така функція стане доступною й у ЦНАПах. Записатись на іспит можна онлайн через сайт Головного сервісного центру МВС. У разі невдалого результату можна спробувати скласти іспит через 10 днів. Кількість спроб не обмежується. Тип та кількість завдань не змінюються. За 20 хвилин слід відповісти на 20 питань комп’ютерного тесту.

Як проходитиме практичне водіння

Приступати до практичного навчання дозволяється лише після успішного складання іспиту з теорії у сервісному центрі МВС. Така можливість зберігається протягом 12 місяців після отримання свідоцтва про теоретичну підготовку. На цьому етапі навчання обов’язково слід відвідувати практичні заняття в автошколі, пройти програму підготовки (40 годин водіння з інструктором). Далі потрібно скласти внутрішній іспит та отримати документ про закінчення автошколи.

Після завершення практичного курсу в автошколі необхідно записатися на іспит з практики у сервісному центрі МВС. Запис здійснюється через термінали у приміщеннях центрів. Також тестують можливість записатися на онлайн іспит. З 1 серпня 2023 року кількість спроб для складання практичного іспиту є необмеженою (раніше допускалося лише 3 спроби) протягом 2-х років з дня видачі свідоцтва про закінчення практичної підготовки в автошколі. Інтервал між спробами – 10 днів. Екзаменаційний лист практичного іспиту було оновлено. У цьому документі чітко визначено типові помилки та критерії оцінки здібностей кандидата на право отримання посвідчення водія. У салоні авто для практичних іспитів встановили по 2 реєстратори та камеру з кутом огляду салону на 360°, щоб виключити неправомірні дії екзаменатора.

Алгоритм отримання посвідчення водія за новими правилами

З урахуванням нововведень порядок отримання прав водія виглядатиме таким чином:

 • Підготовка до теоретичного іспиту самостійно або в автошколі;
 • запис на іспит онлайн;
 • складання іспиту з теорії у сервісному центрі МВС;
 • навчання практичного водіння в автошколі;
 • внутрішній іспит в автошколі;
 • отримання свідоцтва автошколи про завершення практичного курсу;
 • запис до сервісного центру МВС на практичний іспит;
 • складання практичного іспиту;
 • отримання посвідчення водія.

Замінити посвідчення стало простіше

Після успішного складання теоретичного та практичного іспитів водій отримує посвідчення, яке потрібно оновити через два роки.

Раніше для цього потрібно було йти до сервісного центру, а тепер можна замінити права через “Дію”, замовивши доставку документа “Укрпоштою”.

Для отримання нового посвідчення потрібно подати заяву у додатку та вибрати один із варіантів:

 • забрати посвідчення у сервісному центрі МВС;
 • забрати посвідчення у найближчому відділенні “Укрпошти”;
 • забрати посвідчення через кур’єра

Розгляд заявки займає до 3 днів, а доставка поштою – до 7 днів. Послуга коштуватиме 294 грн. Послугою заміни посвідчення можуть скористатися водії, які отримали перші права 2 роки тому, а також документи, які загубили або пошкодили.


Не пропустіть