Паливо «зі спиртом» – чи безпечно ним заправлятися?

Падіння продажів на паливному ринку України змушує паливний рітейл максимально боротися за частку ринку і залучення нових клієнтів. З цією метою мережі АЗС збільшують кількість акцій за програмами лояльності, пропонують додаткові сервіси і т. д. Але все ж головний аргумент для автомобіліста при виборі тієї або іншої мережі АЗС – це ціна. І тут важливу роль починає відігравати так званий «бюджетний сегмент, а саме альтернативне, або біопаливо. Воно коштує в середньому на одну гривню дешевше традиційного, і його частка на ринку постійно зростає. Першою в Україні такий бензин почала реалізовувати мережа автозаправних комплексів БРСМ-Нафта, але у важкі часи для паливників над запуском такого палива задумалися і інші учасники ринку. Зокрема, одна з найбільших мереж АЗС WOG недавно випустила в світ нове паливо А-95 есо +, з додаванням абсолютизованого біоетанолу. У компанії стверджують, що він випускається в заводських умовах, причому на європейському заводі. Треба зазначити, що подібна добавка, на відміну від спирту, може зберігатися тільки в спеціальних резервуарах, і тільки в умовах профільного виробництва. Власне, це і стало приводом для комплексної перевірки спиртових бензинів, яку провели у столичному Інституті споживчих експертиз, пише automotoclub.info

Поки що вибір такого бензину не особливо великий – спиртове паливо експерти знайшли у чотирьох мережах АЗС WOG, БРСМ-Нафта, КЛО та Авіас. В цілому, результати здивували експертів, оскільки тільки у одного зразка показники виявилися, скажімо так, не зовсім хорошими.

Скільки спирту?

Лабораторні випробування почалися з головного – з визначення об’ємної частки біоетанолу, величина якої і обумовлює основні властивості спиртового палива. Треба зазначити, що спиртове паливо ділиться на дві категорії – автобензин з вмістом біоетанолу не менше 30% відноситься до альтернативних палив, якщо біоетанолу менше 30% – не є альтернативним, а відносяться до спиртовим за марками Е5, Е7, Е10 (згідно з Технічним регламентом), і ці марки бензинів не можна плутати з альтернативними паливами – вони випускаються за різними нормативними документами! За підсумками лабораторних випробувань у WOG, БРСМ-Нафта і КЛО етанол був визначений у районі 36 відсотків, що відносить ці палива до альтернативних. А от бензин від Авіас показав результат у 26% вмісту спирту. Необхідно зазначити, що паливо з таким змістом не відповідає вимогам Технічного регламенту – допускається вміст біоетанолу з 1 січня 2016 року до 7 % (Е7), з 1 січня 2018 року до 10% (Е10). Згідно із Законом про альтернативних паливах, альтернативні палива повинні містити біоетанолу не менше 30%, решта не є альтернативними.

Ну і головна новина для автомобілістів – спирту в такому паливі виявилося не так вже й багато, а значить, на ньому можна спокійно заправлятися взимку.

Октанове число

Далі в лабораторії перевірили октанове число. Цей показник характеризує стійкість палива до детонації – передчасного згорання бензину в камері згоряння. Детонація шкідлива для мотора через передчасний знос двигуна. Октанове число вимірювали по дослідницькому методу. І знову експертів чекали приємні новини. Всі зразки показали неабиякий запас міцності. Октанове число варіювалося від 96,6 одиниць у WOG до 97,2 у БРСМ-нафта. А ось у Авіас октан досяг значення 98,8 одиниць. Це нестандартне значення, яке може навіть завдати шкоди автомобілю. Такий надто високий показник зумовлений високим октановим числом самого спирту.

Вміст бензолу та ароматичних вуглеводнів

Як відомо, бензол і ароматичні вуглеводні – це речовини, які можуть завдати шкоди паливній системі і призвести до її передчасного зносу. Крім того, не випаровуючись цілком, бензол змиває масляну плівку в моторі, що призводить до підвищеного зносу циліндрів двигуна. Ну і звичайно, вони завдають шкоди навколишньому середовищу.

Однак без ароматичних вуглеводнів неможливо виробляти якісний бензин, оскільки ароматика – це продукти вторинної переробки нафти, які дають високооктановий компонент. Без них неможливо зробити високооктановий бензин. Негативні сторони – це негативний вплив на навколишнє середовище, тому вміст цих компонентів обмежують у нормативних документах. До нескінченності цього робити не можна. В альтернативних бензинах за рахунок 30 процентного вміст біоетанолу, вміст ароматичних вуглеводнів можна скоротити, так як спирт має більше октанове число.

Спиртові бензини виробляються за ТУ, тому виробник сам визначає граничні кількості цих речовин, наприклад, того ж бензолу. Наприклад у КЛО 4 %. Тому оцінювали за фактичним змістом, з оглядкою на ДСТУ для поліпшеного «дев’яносто п’ятого», який не допускає вміст бензолу більше 1 %. Практична відсутність шкідливих речовин (0,3 % бензолу і 10 % ароматики) виявилося в «заводському» паливі 95 есо + від мережі WOG і (1 % бензолу і 15 % ароматики) в А95 Е Преміум + від мережі БРСМ-Нафта. Такі показники дійсно підтверджують європейське походження цього бензину. Трохи відстав від лідера зразок КЛО (0,61 % бензолу і 12,3 % ароматики). А ось у зразку спиртового бензину Авіас ситуація виявилася сумною. Якщо за вмістом ароматики ще прийнятно (22,1 %), то от з бензолом все погано. Тут його виявилося цілих шість відсотків!

Без корозії

Одним з найважливіших експлуатаційних показників спиртового палива є корозійна активність. Справа в тому, що спирт є сильним розчинником і роз’їдає гумові і пластикові деталі паливної системи. Щоб цього уникнути, до складу біопалива потрібно вводити спеціальну присадку, що підвищує значення кислотного параметра pH. В цілому, цей показник повинен бути від 6 до 9 одиниць. Всі учасники впоралися з цим тестом, а найвище значення (7,4 одиниці) було виявлено в пробі палива 95 есо + від мережі WOG, на другому місці мережа БРСМ-Нафта (7,3 одиниці). У решти учасників значення також було не нижче семи. Такі показники говорять про те, що за своїм антикорозійним властивостям спиртовий бензин практично не відрізняється від звичайного бензину і є нешкідливим для гумотехнічних деталей двигуна.

Підсумки

І що ж у сухому залишку? Можна заправлятися «спиртовим» бензином без ризику для власного автомобіля? Експерти дають однозначну відповідь – так. І той факт, що подібне паливо з’явилося у флагмана вітчизняного ринку, говорить про те, що потенціал величезний, а конкуренція в даному сегменті буде тільки посилюватися. У будь-якому разі, дуже тішить той факт, що у великих мереж, таких як БРСМ-Нафта і КЛО, які давно продають подібне паливо, немає проблем з якістю. Ну а що стосується нового пального від WOG, то дослідження показало, що межі досконалості немає. Вироблене на нафтохімічному виробництві з відповідною технологією, таке паливо буде задавати нові акценти якості.


Не пропустіть